کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر

13653 ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر به دوره قاجار برمی گردد.

کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر کجاست؟

استان بوشهر از جمله استان های جنوبی کشور می باشد که تعداد زیادی جاذبه طبیعی و تاریخی را در خود جای داده است و به همین منظور هرساله میزبان گردشگرانی می باشد که جهت بازدید از این مناطق دیدنی به آن سفر می کنند. در این مقاله می خواهیم به برسی یکی از جاذبه های مذهبی و تاریخی این شهر بپردازیم که با نام کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر شهرت دارد. علاوه بر این، این کلیسا با نام کلیسای گئورگ مقدس بوشهر نیز شناخته می شود و قدمت آن به بیش از صد سال پیش و دوره قاجار برمی گردد.

کلیسای گئورگ مقدس در بوشهر توسط یکی از خانواده های مشهور ارمنی به نام آوادیان ساخته شد و تا سال 1950 به فعالیت خود ادامه داد؛ تا اینکه پس از مرگ یکی از ارمنی های سرشناس بوشهر به نام ملکومیان، تصمیم گرفته شد که تمامی اشیاء آن به کلیسای وانک در اصفهان منتقل شود و از همان زمان فعالیت کلیسا به تعلیق در آمد. پس از چندی ارمنی ها کلیسا را مورد بازسازی قرار دادند و اشیاء مورد نیاز آنرا به آن اضافه نمودند؛ اما باز هم پس از چند سال فعالیت این کلیسا متوقف شد.

عکس کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر

کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر دارای زمینی مستطیلی شکل می باشد و در اطراف بنای اصلی کلیسا حیاط هایی وجود دارد که از آنها جهت دفن مردگان استفاده می شود. همچنین این کلیسا در حال حاضر برج ناقوس ندارد و دو ناقوس آن در گذشته در بخش راهرو شمالی واقع شده بودند. علاوه بر این اگر از بالا به بنای کلیسا نگاه کنید متوجه خواهید شد که ظاهری صلیبی شکل دارد. بنای کلیسا شامل بخش هایی همچون راهرو، اتاق اجتماعات و محراب می باشد که مهم ترین بخش آن محراب است که دارای پله هایی به صورت قرینه است که آنرا به محراب متصل می کنند.

همچنین بزرگ ترین بخش کلیسای گئورگ مقدس بوشهر تالار اجتماعات آن می باشد که سقف آن توسط 7 ستون چوبی مستحکم شده است. در حال حاضر این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت می باشد و بزودی کار بازسازی آن به پایان خواهد رسید و شما می توانید در تور بوشهر گردی از آن بازدید به عمل آورید.

کلیسای ارامنه گریگوری بوشهر یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است که در تاریخ 7 مهر 1381 و با شماره ثبت 6514 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس کلیسای ارامنه گریگوری : استان بوشهر، شهر بوشهر، محله ی شنبدی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید