تور اردکان گردی

قبل از سفر به اردکان حتما این مطلب را بخوانید 23417 2019/02/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.3]
تاریخچه: اردکان یکی از کهن ترین شهرهای استان یزد می باشد که محل قدیمی آن در 10 کیلومتری شهر کنونی قرار داشته و به نام زردک شناخته می شده است. به دلیل جاری شدن آب شیرین در محله کنونی مردم زردک این مکان فعلی را برای سکونت خود برگزیدند. اردکان از دو قسمت "ارد" و "کان" تشکیل شده که به معنی سرزمین مقدس می باشد.

اردکان در استان یزد، یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد که سابقه چندین هزار ساله دارد. با استناد به منابع تاریخی مشخص گردیده که مردمان این دیار در گذشته در منطقه زردک که 10 کیلومتر با شهر فعلی فاصله دارد، سکونت داشته اند. با گذشت زمان و جاری شدن آب شیرین در منطقه کنونی مردم محلی ترجیح داده اند که این منطقه را به عنوان محل سکونت خود انتخاب کنند. ازدیگر دلایل بوجود آمدن این شهر کویری می توان به وجود زمین های مرغوب برای کشت و زراعت اشاره کرد. با وجود گذشت چندین قرن هنوز بقایای خانه های مسکونی، بازار، مسجد و قلعه قدیمی در این منطقه به طور سالم باقی مانده است. دلیل این امر نیز شدت کم بارش باران و برف و نیز قرارگیری در منطقه مرکزی ایران و در امان ماندن از هجوم های گاه و بیگاه بیگانگان بوده است. هسته فعلی شهر اردکان از قرن هشتم هجری پایه گذاری شده است. در گذشته میدان قلعه فعلی به عنوان مرکز شهر شناخته می شده و به همین دلیل اولین بنای شهر در این مکان ساخته شد. با گذشت زمان و افزایش جمعیت مرکز شهر به سمت جنوب کشیده شد. مسجد جامع اردکان، بازار چهار سوق و حمام بازار در این قسمت واقع شده است و امروزه اصلی ترین جاذبه های تاریخی اردکان محسوب می شوند. امروزه اردکان به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ارتباطی تهران به به عنوان یکی از مناطق مهم شهری استان یزد شناخته می شود. همچنین این شهر به سبب وجود کارخانه های متعدد صنعتی از رونق مناسبی برخوردار می باشد. نتایج یک نظرسنجی غیر رسمی حاکی از این است که اردکان پولدارترین شهر ایران محسوب می شود. دلیل این امر نیز میزان گردش حساب به نسبت جمعیت می باشد.

تور اردکان گردی,جاذبه های تاریخی اردکان,جاذبه های توریستی اردکان
اطلاعاتی درباره شهر اردکان
جمعیت
75.000 نفر
مساحت
24000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
035
تاریخ ثبت شهر
1325

بهترین فصل سفر به اردکان

اردکان به دلیل قرارگیری در منطقه کویری ایران دارای آب و هوای گرم و خشکی است. از اینرو بهترین فصل سفر برای تور اردکان گردی، اوایل بهار و اوایل پاییز تخمین زده می شود. برای اردکان گردی و بازدید از جاذبه های توریستی اردکان به حداقل سه روز زمان نیاز دارید.

جاذبه های گردشگری اردکان

اردکان به عنوان سرزمینی مقدس در استان یزد شناخته می شود. شما در این شهر می توانید شاهد همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف باشید. اردکان دارای بیشترین تعداد اماکن زیارتگاهی زرتشیتیان در ایران است. اردکان شهری با حدود 24 هزار کیلومتر مربع مساحت می باشد که از سه بخش چک چک، عقدا و خرانق تشکیل شده است. این سه بخش، مثلث گردشگری معروف اردکان را تشکیل می دهند. در این مثلث گردشگری می توان شاهد آثار تاریخی بی نظیری بود که پس از قرن ها سالم باقی مانده اند و تشکیل دهنده هویت شهری اردکان هستند. صدها آثار تاریخی در این شهر وجود دارد که از آن جمله می توان به مساجد، حسینیه ها، آب انبارها، بادگیرها، حمام و کوچه های تاریخی به عنوان بخشی کوچک از این آثار تاریخی اشاره کرد. اردکان در گذشته به سبب وجود علما و فضلا، منجمان و اندیشمندان، لقب یونان کوچک را به خود اختصاص داده بود. آرامگاه های این اشخاص سرشناس امروزه در اردکان پذیرای علاقمندانی است که به قصد آشنایی هر چه بیشتر از فلسفه اعتقادی آنها به اردکان سفر می کنند. با ما همراه باشید تا جاذبه های گردشگری اردکان را به شما بشناسانیم.

جاذبه های طبیعی اردکان

اردکان به دلیل قراگیری در منطقه کویری کشور ایران، دارای قابلیت های اکو توریست و کویر نوردی می باشد. در اردکان شاهد وجود کویر سیاه کوه به عنوان مهم ترین کویر منطقه یزد هستیم. سیاه کوه شبیه یک نعل است که در شمال شرقی اردکان واقع شده و بین دو رشته کوه منفرد سیاه کوه قرار دارد. چندین چشمه، قنات و غار نیز در اطراف اردکان وجود دارد که دیگر جاذبه های طبیعی اردکان را تشکیل می دهند.

 • پارک های درون شهری اردکان : پارک آزادی، پارک انار، پارک کوهستان، پارک بانوان
 • کوه های درون شهری و خارج از شهر اردکان : سیاه کوه، كوه هريشت، کوه چک چک، كوه تپه ريگ، کوه های خرانق
 • غارهای خارج از شهر اردکان : غار شگفت یزدان اردکان
 • دره های اردکان : دره انجیر اردکان
 • چشمه های اردکان : چشمه تامهر
 • قنات های اردکان : قنات قطب آباد، قنات صدر آباد
 • کویرهای اردکان : کویر زرین، سیاه کوه

جاذبه های تاریخی اردکان

اردکان به عنوان نگین کویر مرکزی ایران شناخته می شود. تعداد بالای جاذبه های تاریخی اردکان باعث می شود تا تاریخ دوستان زیادی از سراسر ایران و جهان از این شهر بازدید کنند. وجود پیر سبز چک چکو به عنوان مهم ترین زیارتگاه زرتشتیان جهان در اردکان باعث شده تا هر ساله این شهر پذیرای جمع کثیری از پیروان این آیین باشد. از دیگر اماکن مذهبی و زیارتگاه های زرتشیتیان در اردکان می توان به پيرشاه مهرايزد، پيرهريشت، زيارتگاه پارس بانو، پيرشاه فريدون، پيرشاه تشترا، پيرشاه اشتادا و پیر شاه مراد اشاره کرد. ازدیگر آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی اردکان نیز می توان به باقفت تاریخی منطقه زردک اشاره کرد که گینجینه گرانبها از آثار تاریخی قرون پنجم و ششم هجری را درون خود جای داده است. کوچه ضیایی نیز یکی از دیگر اماکن تاریخی اردکان است که در بافت قدیم شهر واقع شده و از خانه ضیایی تا مسجد چرخاب ادامه دارد. ویژگی شاخص این کوچه مسقف بودن آن است که باعث می شود تا رهگذران از شر آفتاب در امان باشند. چندین مسجد، حمام، بازار، خانه تاریخی، بقاع و آرامگاه های متبرکه، کاروانسرا و آب انبار موجودیت های شهر اردکان در بحث وجود آثار تاریخی می باشد که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم.

 • مساجد تاریخی اردکان : مسجد جامع اردکان، مسجد زيرده، مسجد حاج محمد حسين، مسجدحاج سعيدا، مسجدحاج سعيدا، مسجد كچيپ، مسجد جامع عقدا، مسجد کوشکنو
 • مدارس علمیه اردکان : مدرسه علميه امام جعفرصادق،
 • حمام های تاریخی اردکان : حمام هاي حاج محمد سعيدا
 • خانه های تاریخی اردکان : منزل آيت الله خاتمي، خانه تقديري ها، خانه تاریخی سنایی، خانه افضلی
 • موزه های اردکان : موزه مردم شناسی اردکان، موزه فرش اردکان، موزه مفاخر، موزه فرهنگ
 • بقعه و آرامگاه های اردکان : امام‌زاده ميرسيد محمد، امام‌زاده سيد نورالدين، امام زاده ميرشمس الحق
 • رباط و کاروانسراهای تاریخی اردکان : كاروان سراي رشتي، رباط خرگوشی، رباط شاه زاده و منار جنبان خرانق، کاروانسراي رباط پشت بادام، کاروانسراي سنگي انجيره، کاروانسراي الله آبادي، کاروانسرای زیرو
 • سایر جاذبه های تاریخی اردکان : آب انبار حاجی شیخ، آب انبار چهار سوق، فرودگاه انگلیسی ها، آتشکده زرجوع، آسیاب آبی اردکان

   

مراکز خرید اردکان

بازار چهار سوق و بازار نو قدیمی ترین و در عین فعال ترین مراکز خرید اردکان هستند که امروزه گردشگران زیادی برای خرید به این بازارها مراجعه می کنند. شما در بازار چهار سوق می توانید نسبت به خرید سوغات و صنایع دستی اردکان اقدام نمایید.

هتل های اردکان

اردکان به عنوان دومین شهر مهم استان یزد دارای چندین هتل، مهمانسرا و اقادمتگاه بوم گردی است که مسافران می توانند در تور گردشگری اردکان اوقات خوشی را در آنها سپری کنند.

هتل های اردکان : هتل جهانگردی اردکان، هتل رستوران شبستان اردکان، هتل باغسرا، هتل کاریز، هتل خالو میرزای عقدا

اقامتگاه های بوم گردی اردکان : اقامتگاه بوم گردی طبایی، اقامتگاه بوم گردی ماه بی بی

سوغات و صنایع دستی اردکان

نقل آلوچه ای، ارده و حلوا ارده، پسته، قالی و روناس، مشهور ترین سوغات اردکان هستند. از جمله رایج ترین صنایع دستی اردکان نیز می توان به قالی بافی، زیلو بافی، خورجین بافی، زنجیربافی، چیلونگری، کلک سازی، حصیربافی و جارو بافی اشاره کرد.

نقشه شهر اردکان

شهر اردکان در طول جغرافيايي 53 درجه و 48 دقيقه شرقي و عرض جغرافيايي 32 درجه و 20 دقيقه شمالي واقع شده است. اردکان بر سر راه تهران به كرمان و بندرعباس واقع شده كه اين راه از مركز شهر (جاده سنتو يا دكتربهشتي) مي گذرد و در قلب كوير مركزی ايران جای دارد. موقعيت قرارگيری شهر در دشت يزد-اردكان مي باشد. شهر اردكان از جنوب به شهر ميبد، از شمال به باغات پسته، از غرب به زمين های زراعی و از شرق به خانه باغهای معدودی منتهی مي شود. ارتفاع متوسط شهر اردكان از سطح دريا 1035 متر است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید