خانه ارشادی اردبیل

8634 2016/04/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

شهر اردبیل بخاطر طبیعت منحصر بفرد و آب و هوای لطیفش در میان مردم کشور ایران زبانزد و شناخته شده است اما کمتر کسی این را می داند که این شهر به عنوان یکی ازجالب ترین نقاط تاریخی کشور نیز مطرح می باشد. یکی از این نقاط تاریخی شهر اردبیل خانه ارشادی هاست. این بنای زیبا از نظر تزئینات معماری و سبک ساخت معروف می باشد. تاریخچه خانه ارشادی اردبیل به دوران قاجار بازمیگردد.

خانه ارشادی کجاست؟

خانه ارشادی اردبیل یکی از خانه های باقی مانده از یک خانه بزرگ اربابی در این شهر می باشد. این بنای تاریخی در کوچه اوچدکان اردبیل واقع شده است.

 عکس خانه ارشادی اردبیل

خانه ارشادی اردبیل در گذشته جنبه مسکونی داشته و در زمان های مختلف اجزای خانه از هم تفکیک شده است. ساختن خانه ارشادی در اواخر دوره قاجاریه صورت گرفت. این بنای تاریخی در زمان پهلوی دوم به آموزش و پرورش داده شد، تا آنجا را برای استقرار مدرسه استفاده نماید.

در ساخت خانه ارشادی در اردبیل، پی های سنگی به کار رفته و با ملاط ماسه و آهک پر شده است. نمای بیرونی خانه، آجر و نمای درونی آن خشتی است. در جداره های بیرونی خانه ارشادی، چهار ردیف سنگ بازالت سیاه که با تراش دستی تراشیده شده اند بکار گرفته شده است. در شاه نشین خانه بخاری های دیواری قرار دارد. در و پنجره های چوبی خانه با شیشه های رنگی بصورت طرح های اسلیمی تزئین گشته است. در حیاط خانه هم نماهای گچی و آجری مشاهده می شود.

خانه ارشادی اردبیل هم مانند دیگر بناهای تاریخی به مرور زمان تخریب گشته به همین دلیل از طرف سازمان میراث فرهنگی مرمت این خانه در سال 1378 هجری شمسی آغاز شده اما هنوز تاکنون مرمت آن به پایان نرسیده است.

خانه ی ارشادی یکی از جاذبه های تاریخی اردبیل می باشد که به عنوان یکی از آثار ملی ایران در تاریخ 10 دی 1381 با شماره 6686 به ثبت رسیده است و شما میتوانید در تور اردبیل گردی از این مکان بازدید کنید. هم اکنون خانه ارشادی ها به موزه تبدیل گشته و علاقه مندان به بناهای تاریخی می توانند از این خانه دیدن نمایند.

آدرس خانه ارشادی اردبیل : اردبیل، خیابان کاشانی، کوچه اوچدکان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید