قلعه ماران گلستان

16707 2018/12/16
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

زمان ساخت قلعه ماران گلستان به دوره اشکانیان برمیگردد.

قلعه ماران کجاست؟

در توصیف کوه و قلعه جنگلی ماران می توان گفت باشکوه و ذلپذیر قسمتی از صفت هایی است که می توان به آن نسبت داد. بعد از صعود به بلندای کوه و فتح قلعه بسیاری از زیبایی آن به چشم ببینده خواهد آمد، به واسطه موقعیت خاص و فضای مسطح بزرگ آن توانسته مقصدی یکی دو روزه برای علاقه مندان به گردشگری و کوهپیمایی باشد. قلعه ماران گرگان، موران یا میران در 12 کیلومتری جنوب غربی شهر رامیان و 76 کیلومتری شهرستان گلستان قرار دارد.

نام های دیگر قلعه ماران گلستان، میران، موران و دژتاکی می باشد. ارتفاع قلعه ماران استان گلستان از سطح دریا به 2430 متر و در زمینی به وسعت 3 کیلومتر بنا شده. در جوار قلعه چشمه ابی روان است که باعث طراوت پوشش گیاهی اطراف قلعه گشته است. گردشگران و کوهپیمایان چند راه برای رسیدن به بالای کوه پیش روی خود دارند که یکی از آنها جاده جنوب رامیان به سمت روستای پاقلعه است.

این راه با عبور از مرکز روستای پاقلعه در جاده ای خاکی ادامه پیدا می کند و پس از گذراندن 2 کیلومتر به ابتدای دامنه کوه می رسیم. با سرد شدن هوا و خالی شدن روستا از سکنه امکان سکونت در روستای پاقلعه دیگر وجود نخواهد داشت. تاریخچه قلعه ماران به دوره اشکانیان می رسد.

قلعه ماران رامیان به موقعیت خود مورد توجه بسیاری از امرای مغول، ترک و فارس بوده و توانسته پایتخت بعضی از حکومت ها از جمله سلسله اشکانیان باشد که برای ییلاق آنجا انتخاب می کرده اند. برای مثال در دوره تیموریان، تیمور و پسرش با ورود به شهر رامیان شروع به ساخت دو دژ کردند که یکی از آنها به نام میرانشاه بوده و پس از آن به قلعه میران مشهور شد.

فصل مناسب برای صعود به قلعه ماران در رامیان فصل بهار می باشد، برای اینکه در تابستان رطوبت جنگل به بالا ترین حد خود رسیده و در زمستان و پاییز سرمای هوا کوهنوردان را دچار مشکل می کند. نشاط آوران پیشنهاد می کند با سفر به این منطقه حتما از این کوه قلعه دیدن نمایید.

آدرس قلعه ماران رامیان استان گلستان : استان گرگان، جنوب شهرستان رامیان

عکس های گوه قلعه ماران گرگان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید