ziarat-8

روستای زیارت گرگان

20058 2016/11/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه روستای زیارت به دوران قدیم باز می گردد و زیارت یک روستای تاریخی است، نام این روستا برگرفته از مکان زیارتگاه بوداییان در کل آسیا بوده، در هزاران سال پیش که کل بوداییان در این مکان دور هم جمع می شده اند و مراسم آیینی و زیارتی خود را انجام می دادند. بافت تاریخی روستای زیارت متعلق به دوران قاجاریه و در آثار ملی ایران به شماره 503 ثبت شده است.

روستای زیارت گرگان در دهستان استرآباد جنوبی وجود داشته، امروزه در سمت جنوبی شهر گرگان و در انتهای جاده ی منطقه ناهارخوران و در کوهستان های گلستان قرار دارد. جمعیت روستای زیارت 478 خانوار در سال 1385 بوده است که معادل 1964 نفر می باشد. تاریخچه روستای زیارت به دوران وجود استرآباد باز می گردد، در گذشته به گرگان امروزی استرآباد گفته می شد. موقعیت روستای زیارت در ارتفاع 1000 متری از سطح دریاست و به علت شیب تند کوه ها در این منطقه خانه های قدیمی بیشتر در دره و مابقی خانه ها و زمین های جدید در کوهپایه به سمت بالا هستند.

ziarat-4

روستای زیارت از مکان های ییلاقی معروف در استان گلستان می باشد که در میان دو دامنه کوهستانی که پوشیده شده از پوشش جنگلی قرار گرفته است. جاده ای جنگلی بین روستای زیارت و پارک جنگلی ناهارخوران واقع شده که از بی نظیر ترین جاده های گرگان می باشد. ده زیارت گرگان بعد از ورود اسلام و مراسم حج، اتفاقات جالبی را مشاهده کرده است، در قدیم حاجیان زیادی از مسیر حج و کربلا به روستای زیارت می آمدند و بعد از آن وارد گرگان می شدند.

ziarat-6

روستای زیارت در گلستان به علت حیاط های تو در تو، قدمت زیاد روستا و رنگ های طبیعی دیواره ها جزو 20 روستای برتر ایران محسوب می شود که موجب رونق صنعت گردشگری استان شده است. این روستای کوهستانی که بین کوه های سر به فلک کشیده مخفی شده و دارای جنگل های سرسبز می باشد که در کنار رودخانه و دره خاصه رود گسترش پیدا کرده است. روستای زیارت از جنوب به آبشار و ارتفاعات موجود، از شرق به ارتفاعات خال دره، از غرب به ارتفاعات ادیم و مازوکش و کمرسر و از شمال به ناهارخوران منتهی می گردد.

ziarat-3

اقامت در روستای زیارت گرگان برای مسافران و گردشگران زیادی دارای لذت فراوانیست چرا که راز های عجیبی در این روستای زیباست از جمله اینکه سن و سال مردم این روستا به درازا می انجامد به علت هوای پاک و طبیعت سالم روستاست، جاذبه های اطراف روستا، طبیعت بسیار زیبایی که متاسفانه درگیر ساخت و ساز های بی رویه شده است. اگر قصد اقامت در این مکان زیبا را دارید بهترین انتخاب هتل روستای زیارت گرگان و خانه های روستایی آن می باشد که از نظر امکانات و لذت گردشگری مکانی خاطره انگیز است.

ziarat-2

از جاذبه های روستای زیارت می توان به چشمه آب گرم آگرماندو (گرماب)، آبشار دوقلوی روستای زیارت، امام زاده و بافت قدیمی روستا اشاره کرد. آب گرم روستای زیارت که دارای آبی صاف و زلال و خاصیت درمانی می باشد تنها چشمه آب گرمیست که در این استان وجود دارد. این چشمه چهار خروجی دارد که در فاصله 10 الی 20 متری از یکدیگر قرار دارند، قدمت این چشمه آبگرم را از کتیبه ای که بالای سر تخته سنگی با خط عربی نصب شده می توان پیدا کرد، یکی از چشمه ها در زیر این تخته سنگ قرار دارد و سال 1035 به چشم می خورد. آبشار دوقلوی زیارت دارای دو آبشار هم ارتفاع در مجاورت یکدیگر هستند که ارتفاع آنها 15 متر است و رودخانه ای که از شرق روستا می گذرد از این آبشار سرچشمه می گیرد.

ziarat-5

امام زاده روستای زیارت به نام امام زاده عبدالله معروف است که مدفن یکی از نوادگان امام موسیی کاظم (ع) می باشد. این بنا در جوار رودخانه ساخته شد و در زمانی به علت حادثه ی سیل بنای اصلی تخریب گشته که توسط اهالی روستا تعمیر و مرمت شده است. با وجود خرابی های بنا و در حال ساخت بودن آن همچنان این مکان مورد توجه مسافران و اهالی روستاست. بنای امام زاده در بین کوه پایه و جنگل با دو گلدسته ی طلایی قابل رویت می شود.

آدرس روستای زیارت : گلستان، گرگان، 10 کیلومتر بعد از ناهار خوران، روستای زیارت

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید