کلیسای سرکیس مقدس تهران

18312 ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کلیسای سرکیس مقدس یکی از کلیساهای بزرگ جامع ارامنه در شهر تهران می باشد. این کلیسا در خیابان کریم خان زند و در نبش خیابان استاد نجات الهی واقع شده است. کلیسای سرکیس مقدس تاریخچه ای نزدیک به نیم قرن دارد.

کلیسای سرکیس مقدس کجاست؟

کلیسای سرکیس مقدس به عنوان نماد مسیحیت در تهران مطرح است. سرکیس مقدس یکی از قدیسان کلیسای حواری ارمنی بود که در اوایل قرن چهارم میلادی از سرداران ارتش روم شد اما به خاطر مسیحی بودن تحت تعقیب قرار گرفت.

ایشان به همراه پسرش به ارمنستان پناه برد اما پادشاه ارمنستان بخاطر فشار امپراطور روم آن ها را از کشور اخراج نمود سپس سرکیس و پسرش به ارتش شاپور دوم که در جنگ با کوشان ها بود در آمدند. شاپور دوم از خدمات سرکیس خشنود بود اما به دلیل اتهامی که مبنی بر تبلیغ مسیحیت در بین سپاهیان کرده شاپور دستور داد وی و پسرش و تعدادی زیادی از سربازان نیشابور را به قتل برسانند.

در تقویم کلیسای ارامنه روزی را به عنوان سرکیس مقدس اختصاص داده اند و همه ساله در این روز جوانان ارمنی مراسمی را برای وی برگزار می نمایند.

کلیسا سرکیس مقدس تهران توسط یکی از خیرین ارامنه به نام مارگار سرکیسیان ساخته شد و طراح و معماری کلیسا سرکیس مقدس تهران را مهندس آفتاندیلیان برعهده دار بود. در سال 1349هجری شمسی کار ساخت کلیسا و ساختمان های اداری پایان یافت. در این سال مقر خلیفه ارامنه تهران از مکان کلیسای مریم مقدس به اینجا منتقل شد.

کلیسای سرکیس مقدس در تهران بر روی صفه تقریبا کوتاهی واقع شده است. پلان کلیسای سرکیس مقدس تهران به صورت بازیلیک می باشد. بازیلیک شکلی مستطیل مانند باجهت طولی شرق به غرب می باشد. در بالای مرکز نمازخانه گنبدی مشاهده می شود و دو برج گنبدی برای ناقوسخانه کلیسا در بخش غربی و دو سمت ورودی اصلی بنا قرار گرفته است.

دو اتاق در دو سوی محراب کلیسای سرکیس مقدس تهران قرار دارد. نقاشی هایی از صحنه های انجیلی بر روی دیوارهای بالای محراب رویت می شود. محل گروه کر در بالکنی در قسمت ورودی اصلی کلیسا تعبیه شده است. گنبد کلیسا در ابتدا بر روی دیوارهای آن استوار بود اما به دلیل نشست سقف کلیسا، خطر ریزش گنبد احساس شد و برای مقاوم سازی چهار ستون در زیر گنبد ایجاد گشت. بنای یادبود شهدای 1915 ارامنه و مقبره خلیفه پیشین ارامنه در محوطه کلیسا سرکیس مقدس تهران قرار دارد.

آدرس کلیسای سرکیس مقدس در تهران : خیابان کریم خان زند، ابتدای خیابان نجات اللهی

عکس های کلیسای سرکیس مقدس تهران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید