پارک چیتگر تهران

22175 2016/04/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک چیتگر تهران یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی می باشد که در حاشیه غربی شهر تهران واقع شده است. مساحت این پارک 950 هکتار می باشد.

پارک چیتگر تهران کجاست؟

یکی از اهداف ایجاد بوستانی پر درخت در نزدیکی شهر تهران این بوده که بادهایی که از سمت غرب می وزند بعد از عبور از این مسیر مقدار اکسیژن هوای شهر تهران را افزایش دهند. مساحت پارک چیتگر تهران از ۹۵۰ هکتار زمین پردرخت تشکیل شده است که از بزرگ‌ ترین بوستان‌ های جنگلی استان تهران می باشد.

علاوه بر اینکه امکان طبیعت گردی و گردشگری در پارک جنگلی چیتگر تهران برای گردشگران فراهم شده امکانات ورزشی نیز از قبیل پیست اسکیت، پیست سوارکاری و پیست دوچرخه ایجاد شده است. هم چنین در پارک چیتگر تهران مسیر ویژه برای دوچرخه سواران طراحی شده است.

پیست دوچرخه چیتگر از پیست هایی نظیر سرعت، استقامت و کوهستان بهره جسته است. پیست استقامت از مسیر سرسبز و هوای نسبتا خنک تر داخل پارک عبور کرده است. طول این پیست با مسیرهای فرعی اش در حدود 8 کیلومتر می باشد.

بیشتر امکانات در بخش شرقی پارک گذاشته شده و مساحتی در حدود 253 هکتار را به خود اختصاص داده اما بخش غربی پارک چیتگر به شکل بکر و جنگلی باقی مانده و دارای مساحتی معادل 658 هکتار می باشد.

میانگین ارتفاع پارک چیتگر تهران از سطح دریا 1269 متر می باشد.

مساحت پوشش درختی پارک چیتگر تقریبا 734 هکتار می باشد و تقریبا 53 درصد از این پوشش را گونه های سوزنی برگ نظیر سرو خمره ای، سرو نقره ای و کاج الداریکا اختصاص داده و حدود 47 درصد از درختان شامل اقاقیا، زبان گنجشک، چتری، ارغوان و غیره در برگرفته شده است.

دریاچه شهدای خلیج فارس چیتگر در مجاورت بوستان جنگلی چیتگر قرار گرفته است. به دلیل بی احتیاطی در امر روشن کردن آتش از سوی برخی از گردشگران سبب ایجاد آتش سوزی در این پارک شده و به همین دلیل در نزدیکی پارک چیتگر یک ایستگاه آتش نشانی به بهره برداری رسیده است.

امکانات تفریحی

نمای دریاچه شهدای خلیج فارس از بلندی‌ های شمالی تهران (دریاچه چیتگر تهران)
  • طبیعتی زیبا و دلنشین برای گردشگران منطقه‌ ای و فرامنطقه‌ ای
  • چشم‌ اندازهای زیبا و فوق العاده با توجه به عناصر عملکردی درونی و بیرونی دریاچه چیتگر
  • جزایر تفریحی، جزایر حیات وحش، جزایر آموزشی، اسکله قایقرانی، پارک آبی، باشگاه ورزش‌ های آبی، اسکله تفریحی، امکانات خدماتی رفاهی، شهربازی و امکانات اقامتی از جمله امکانات تفریحی مجموعه پارک چیتگر تهران می‌ باشد.
  • مجموعه پارک چیتگر تهران به دلیل مجاورت با پارک جنگلی چیتگر، پارک جنگلی لتمال کن، پارک جنگلی کوهسار، پارک ارم تهران، محور چهار باغ، مجموعه ورزشی آزادی، شهربازی هزار و یک شهر، پردیس اسب سواری، بوستان آبشار تهران و بوستان کوهستانی ایثار و رود دره کن قابلیت مناسبی برای برطرف سازی نیازهای تفریحی – گردشگری شهروندان تهرانی دارد.

همچنین از جدیدترین امکانات مجموعه تفریحی چیتگر تهران می‌ توان به ساحل سنگی اشاره نمود که فضای جالب و خاطره‌ انگیزی را برای شهروندان فراهم نموده است تا بتوانند بدون جوراب و کفش، روی این ساحل سنگی پرآب راه بروند و حال و هوایی عوض کنند. این ساحل سنگی در بخش شمالی دریاچه مشاهده می‌ شود و می‌ توانید تا نزدیکی آب بروید.

پارک جنگلی چیتگر تهران به وسیله زمین های چیتگر، آزادراه تهران – کرج، آزادشهر و پیکان شهر و منطقه خرگوش دره محصور شده است.

منطقه چیتگر تهران یکی از جاذبه های طبیعی شهر تهران است که شما می توانید با تور تهران گردی از این مکان زیبا هم بازدید کنید.

آدرس پارک چیتگر تهران : منطقه 22، اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس

عکسهای پارک چیتگر تهران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید