اجلاس ملی اقتصاد گردشگری مشهد

11455 2017/01/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.5]

اجلاس ملی اقتصاد گردشگری مشهد با رویکرد شتاب دهی به شبکه سازی سوغات مشهد در تاریخ اول، دوم و سوم اسفند ماه 95 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار خواهد شد.

این رویداد که با پیگیری و تلاش بخش خصوصی و همکاری نهادهای دولتی برگزار خواهد شد، گامی است جهت ایجاد ظرفیت مناسب برای فروش کالاهای ایرانی، تا تولیدکنندگان و فروشندگان کالاهای داخلی بتوانند با تکیه بر شبکه های قوی و مدل های جدید نوآوری، به رقابت با سایر کشورها بپردازند.
این رویداد از طریق برگزاری جلسات تخصصی بین تولیدکنندگان ایرانی در سطح کشور و فروشندگان مشهدی از 20 بازار اصلی مشهد، به دنبال ایجاد ارتباط بلند مدت بین تولیدکنندگان و فروشندگان می باشد. این ارتباط می بایست فراتر از خرید و فروش صرف باشد چون تقویت فروشنده ها مهم ترین راهکار برای تقویت تولید کننده ها می باشد.


از این رو از تمامی تولیدکنندگان سوغات در سطح کشور و فروشندگان سوغات در مشهد دعوت می شود تا با پیوستن به این رویداد، گام بزرگی در راستای پپشبرد اهداف کسب و کاری و ترویج فرهنگ مشارکت و بهبود شرایط بازار ایران بردارند.

اجلاس ملی گردشگری مشهد، یک رویداد شبکه سازی است و از بسیاری جهات با سایر رویدادها متمایز می شود. به جای سخنرانی و ارائه مقاله (مشابه همایش ها و کنفرانس ها) بیشتر بر جلسات تخصصی تمرکز دارد. همچنین بر خلاف نمایشگاه ها که عمدتا شرکت کنندگان جنبه عمومی داشته و بر ارائه هدیه و اشانتیون تمرکز دارند. شرکت کنندگان این رویداد به صورت هدفمند انتخاب شده و بر انعقاد تفاهم نامه های بلند مدت و شکل دهی به شبکه های همکاری توانمند تمرکز خواهد داشت.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس سخنرانانی که پشت تریبون خواهند رفت، دکتر بهمن نامور (معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور)، غدا هیجاوی (رئیس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی)، مهدنس علیرضا رشیدیان (استاندار خراسان رضوی)، دکتر زهرا احمدی پور (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور) و حسین زارع صفت (مدیر کل سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی) می باشند.


قبل از رویداد، شرکت کنندگان با انواع مدل های شبکه آشنا می شوند و مدل های شبکه سازی مناسب با کسب و کار خود را شناسایی می کنند و در حین رویداد ضمن انعقاد تفاهم نامه با فروشندگان و ارائه دهندگان خدمات تلاش می کنند اعضای مناسب برای شبکه سازی خود را شناسایی و انتخاب کنند.
بعد از برگزاری رویداد، شرکت ها و کسب و کارهایی که در حین رویداد برای همکاری با یکدیگر اعلان آمادگی کرده بودند (از طریق چک لیست ها، نقشه ها و سفرنامه هایی که در حین جلسات تکمیل می شود)، شناسایی می گردند و جلساتی جهت طراحی پروتکل همکاری و انعقاد قرارداد بین آنها شکل داده می شود.

لازم به ذکر است که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی، حامی اجلاس و گردهمایی ملی اقتصاد گردشگری مشهد می باشد.

مخاطبین این رویداد نیز، تولیدکنندگان برتر سوغات در سراسر کشور (صنایع دستی ایران، فیروزه و سنگ های قیمتی، کیف و کفش، سوغاتی های خوراکی مانند زرشک و زعفران، نبات و آبنبات، آجیل و خشکبار، خرما، میوه خشک، عرقیات گیاهی، سوهان، گز، پولکی، انواع شیرینی و کلوچه و …) و فروشندگان سوغات در مشهد و نمایندگان مجتمع های تجاری در مشهد که به صورت هدفمند انتخاب می شوند و نیز شرکت های خدماتی برتر کشور در حوزه های طراحی محصول، طراحی پکیج و بسته بندی و خدمات چاپ، مدیریت صادرات، تحقیقات بازار و بازار یابی، منابع انسانی، مشاوران حقوقی کسب وکار، خدمات مالی و حسابداری، خدمات ارتباط با مشتریان و … که فرآیند تولید محصول تا فروش آن را تکمیل خواهند نمود، شرکت کنندگان این رویداد می باشند.

از جمله دستاوردهای اجلاس ملی اقتصاد گردشگری مشهد برای تولیدکنندگان و فروشندگان سوغات ایرانی و مجتمع های تجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد روابط بلندمدت میان تولیدکنندگان و فروشندگان سوغات و کاهش فضای عدم اطمینان
 • کاهش هزینه محصولات حداقل به میزان 40 درصد (به دلیل کاهش خواب سرمایه، کاهش و یا حذف واسطه ها)
 • امکان انعقاد تفاهم نامه میان تولیدکنندگان با 20 بازار کلیدی مشهد
 • رصد گردشگران یا مسافرین تور مشهد از مبادی ورودی شهر و هدایت آن ها به سمت فروشندگان سوغات داخل شبکه
 • شناسایی هر چه عمیق تر مشتریان و تولید محصولاتی مطابق با فرهنگ، سلیقه و نیاز آن ها
 • ایجاد نمایشگاه های تخصصی سوغات با همکاری تولیدکنندگان و فروشندگان
 • افزایش سهم بازار کالاهای ایرانی و صادرات محصولات
 • تمرکز بیشتر بر تولید محصول با برون سپاری بخش زیادی از فعالیت های غیرکلیدی سازمان
 • کاهش هزینه های بازاریابی و تبلیغات به دلیل تبلیغات مشترک در مبادی ها ورودی شهر
 • ارائه محصولات منحصر به فرد و سفارشی شده برای مناسبت های خاص با همکاری تولیدکنندگان داخل شبکه (مانند بقچه عروس، پکیج شب یلدا، سفره هفت سین و …)
 • بهره مندی از کارگاه های آموزشی تخصصی از جمله روش های جدید فروش حرفه ای، روش های جدید کسب درآمد و …
 • امکان شرکت در نمایشگاه ایده ها
 • و …
لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید