مقام چهارم صنایع دستی ایران در دنیا

10705 ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

مشاور امور بین‌ الملل معاونت صنایع دستی از کسب مقام چهارمی توسط ایران در رقابت‌ های نشان برتر صنایع دستی دنیا خبر داد.

امید شیوا در نشستی با حضور خبرنگاران که در روز ۲۴ شهریور ماه برگزار شد، گفت: برترین‌ های صنایع دستی دنیا پروژه‌ ای بود که وقتی شورای جهانی صنایع دستی وابسته به یونسکو بود، در سال ۲۰۰۱ کلید خورد و هر سال طبق روالی که وجود دارد، بر اساس معیارهای مختلف به برترین‌ های صنایع دستی جایزه‌ ای داده می‌ شود که دلالت و تاکید یونسکو بر اصالت و هویت و برتر بودن آن محصول صنایع دستی است.

او ادامه داد: از سال ۲۰۱۴ که شورای جهانی صنایع دستی از سازمان علمی – فرهنگی یونسکو جدا شد، برترین‌ های صنایع دستی به شکل مستقل در شورای جهانی انتخاب می‌ شوند و یونسکو ناظر این داوری است.

وی اظهار کرد: سال گذشته، این داوری در مالزی انجام شد و فقط سه کالای صنایع دستی ایران موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو شدند؛ اما امسال از ۱۴ اثر موفق به دریافت ۱۰ نشان اصالت شدیم. از میان این آثار، هشت اثر مربوط به نساجی و شش اثر مربوط به صنایع دستی چوب، سنگ، فلز و سفال بود. از هشت اثری که در حوزه بافته‌ ها ارائه شده بود، چهار اثر موفق به دریافت نشان اصالت یونسکو نشدند. در هر صورت، دریافت ۱۰ نشان هم موفقیت خوبی برای صنایع دستی ایران است.

شیوا با بیان اینکه نیمه مهرماه گواهی اصالت یونسکو این هنرمندان ارسال می‌ شود، گفت: در این رقابت، کشور چین با ۴۰ اثر، کشور هند با ۳۰ اثر و اندونزی با ۲۰ اثر بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند. ایران مقام چهارم را در حوزه غرب آسیا کسب کرد.

مشاور امور بین‌ الملل معاونت صنایع دستی افزود: ایران در این ارزیابی‌ ها برای اولین‌ بار به‌عنوان یک داور هم حضور داشت. معیار انتخاب این آثار، مقایسه با کشورهای دیگر است. این رقابت ۱۳ تا ۱۸ شهریور ماه در کویت برگزار شد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید