پل کوریجان همدان

11123 ۱۳۹۶/۱۲/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پل کوریجان در دوره صفویه ساخته شده است.

پل کوریجان همدان در شهرستان کبودر، در بخش مرکزی روستای کوریجان واقع شده است. پل کوریجان با فاصله 20 کیلومتری از شمال این شهر سمت چپ جاده همدان به تهران بنا گردیده. قدمت پل تاریخی کوریجان به دوره صفوی می رسد و اهمیت آن به دلیل عبور و مرور زیاد در آن منطقه است و چنان مستحکم ساخته شده که پس از سال ها همچنان پا برجاست.

پل روستای کوریجان با قوس های جناغی مزین شده و دارای پنج دهانه و چهار دهلیز کوچک می باشد و در ساخت آن از آجر ساده استفاده شده است. قوس های دهانه اصلی پل تاریخی روستای کوریجان، با آجر چینی به سبک طره ای (یک دست) ساخته شده تا اسحکام کافی را در برابر فشار آب و هم در برابر رفت آمد مستمر اهالی منطقه را داشته باشد. از طرح سر تیز در پایه ها برای هدایت آب رودخانه به دو طرف پل استفاده شده است.

با این سیستم، از تجمع رسوبات ماسه ای جلوگیری می شود و علاوه بر آن آب رودخانه به راحتی هدایت شده و باعث خرابی آن نمی شود. همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید پل کوریجان در همدان، دارای چهار عدد دهانه به ارتفاع سه متر و یک دهانه به ارتفاع چهار متر از سطح زمین می باشد. ارتفاع چهار دهلیز بین دهانه اصلی نیز دو متر از روی پایه های پل است.

با توجه به ساختار محکم و موقعیت قرار گیری پل تاریخی کوریجان در همدان، هم اکنون توسط اهالی منطقه مورد استفاده قرار می گیرد. البته اخیراً توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت هایی روی آن انجام شده است، اما در پی خسارات طبیعی چند سال گذشته قسمت هایی از آن تخریب شد. پل تاریخی کوریجان در همدان طولی حدود 50 متر دارد.

اگر شما در فصل بهار به این شهر سفر کردید حتما از این بنای تاریخی دیدن کنید تا به واسطه طبیعت و رودخانه پر آب آن بتوانید لذت بیشتر ببرید. این اثر در مورخه ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۲۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و جزو جالب ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری استان همدان می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید