آرامگاه خالد نبی گلستان

18422 ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت آرامگاه و گورستان خالد نبی به دوره ساسانیان و در مجموع، این منطقه از نظر طبیعی به دوران پارینه سنگی بازمی گردد.

اولین حسی که از دیدن گورستان خالد نبی گلستان و طبیعت بکر اطراف آن به انسان دست می دهد، می تواند نزدیک شدن آسمان به زمین باشد! زیارتگاه خالد نبی که در ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان گلستان قرار دارد، محل تدفین خالد نبی از پیامبران مبلغ دین مسیحیت و تندیس های سنگی بسیاری می باشد.

با وجود تپه های ماهوری که به نام هزارتپه نیز شناخته می شوند، زیبایی این منطقه چندین برابر شده است تا جایی که هیچ وقت آن را از یاد نخواهید برد. همه این عوامل باعث شده اند این منطقه به ‌عنوان یک جاذبه گردشگری مهم در شمال کشور مطرح گردد.

مقبره خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در ۹۰ کیلومتری شمال شرق گنبد کاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو در نزدیک آی تمر از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده است.

این مجموعه از دو قسمت آرامگاه خالد نبی، گورستان و تندیس های سنگی تشکیل شده است. جالب است بدانید، خالد بن سنان براساس روایت ها، در دوره‌ ای میان حضرت عیسی و پیامبر اسلام زندگی می کرده است و قرار گرفتن آرامگاه ایشان در این ارتفاع برای فرار از دست دشمنان در زمان حکومت ساسانیان بوده است.

محبوبیت بقعه و قبرستان خالد نبی گرگان بین ترکمن ها بسیار زیاد می باشد، به همین دلیل هم در کنار زیارتگاه تعدادی اتاق هم برای استراحت و اقامت زائرین در نظر گرفته شده است. البته دوری و فقدان تسهیلات رفاهی باعث شده بهترین زمان برای سفر ماه های فروردین و اردیبهشت باشد زیرا تابستان به خاطر گرمای زیاد و زمستان به دلیل سرمای طاقت فرسا سفر به قبرستان خالد نبی گلستان را دشوار می سازد.

زیارتگاه خالد نبی به شکل بنایی چهارضلعی با گنبدی سبزرنگ می باشد که دیوارهای آن را پنجره های فلزی ساده و یک درب با طاقی هلالی پوشانده است. داخل بقعه قبری بدون سنگ به ارتفاع حدود 1.5 متر وجود دارد و روی آن اسم حضرت چوپان آتا به چشم می خورد. خالد نبی یکی از پیامبران عرب زبان بوده که بعد از حضرت عیسی (ع) به تبلیغ دین مسیحیت می پرداخته است.

به محض وارد شدن به مقبره، چهارطاقی هایی دیده می شود که برای اقامت و استراحت زائران و مسافران است که گفته شده هزینه اجاره آن اتاق ها برای نگهداری و زیارتگاه صرف می شود. البته در فصولی که گردشگران و مسافران از مکان های مختلف به آنجا سفر می کنند، اهالی منطقه مغازه هایی اجاره کرده و انواع وسایل زینتی، کُتب ادعیه و مواد غذایی را به مسافران عرضه می کنند.

گورستان خالد نبی گنبد کاووس در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان و فهرست آثار ملی کشور به ثبت آثار ملی رسیده است. لازم به ذکر است که در سال 96 در اثر یک آتش سوزی حدود سه هزار متر مربع، تعداد زیادی از تندیس های سنگی این منطقه به زیر آتش رفت و نتیجه آن منظره غم انگیزی شده که از این منطقه زیبا به جا مانده است.

در هر صورت فصل بهار بسیار می تواند تجربه دلپزیری به واسطه دشت گل های شقایق اطراف تپه مزار خالد نبی (ع) باشد، تا هر گردشگری را شیفته خود کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید