عمارت شهرداری قزوین

13568 ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه عمارت شهرداری قزوین که یکی از بناهای تاریخی شهر قزوین است در دوران قاجار توسط روسها ساخته شده است.

موزه بلدیه قزوین کجاست؟

عمارت شهرداری قزوین توسط روسها و در خلال جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط آنان در دوره قاجار و در سال 1306 ساخته شد. شرکت شوسه روسیه که وظیفه ساخت راه تهران قزوین را بر عهده داشت، این بنا را با هدف بهره برداری اجتماعات هنری (سینما و تئاتر) برای اتباع روس احداث کرد. این بنا پس از اتمام جنگ و به دلیل محکوم شدن روسها به پرداخت غرامت به ایران، تحویل بلدیه قزوین شد. از بناهای دیگری نیز که هم دوره عمارت شهرداری هستند و توسط روسها ساخته شده اند می توان از کلیسای کوچک کانتور نام برد.

عکس ساختمان شهرداری قزوین

ساختمان شهرداری قزوین که در خیابانی با همین نام قرار گرفته، اولین عمارت شهرداری در ایران می باشد. به راستی که می توان قزوین را شهر اولین ها دانست. اولین خیابان ایران (خیابان سپه)، اولین سینما و … مواردی هستند که برای اولین بار در ایران مورد بهره برداری قرار گرفتند که افتخار برخورداری از اولین شهرداری را نیز باید به این لیست بلند بالا اضافه کرد.

پلان عمارت شهرداری قزوین

در ابتدای ورود به عمارت شهربانی قزوین، اولین موردی که توجه را به خود جلب می کند، ورودی آن می باشد که بوسیله دو پله بالاتر از سطح کف ساختمان قرار گرفته و ایوان های شش گانه استونه ای نیز در ضلع جنوبی آن قرار دارند. در حد فاصل هر ایوان، پایه های سنگی چهارگوشی تعبیه شده که بجای گلدان استفاده می شوند. هر کدام از ستون ها که وظیفه حمل وزن سقف را بر عهده دارند، دارای سرستون های تزیینی به شکل حلزون و همراه گل می باشند که جلوه خاصی به عمارت بخشیده اند.

   

عمارت شهرداری قزوین به عنوان یکی از عمارت های تاریخی قزوین، در حال حاضر پس از مرمت تبدیل به موزه بلدیه قزوین شده و آثار بی نظیری همچون زین اسب، رادیوگرام صدرالعلما (اولین شهردار قزوین، دستگاه تایپ، نامه های ارسالی مردم، مکاتبات اداری و بیش از 200 سند از حوزه شهرداری و نیز اسنادی از شرکت های تابعه این ارگان در معرض دید عموم قرار گرفته است. امکان بازدید از این موزه فقط در ایام تعطیلات نوروزی برای علاقمندان فراهم می باشد.

موزه بلدیه قزوین که از جاذبه های گردشگری قزوین محسوب می شود، در مورخه 27 بهمن 1378 با شماره ثبت 2588 جزو فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و شما می توانید در تور قزوین گردی از این مکان هم بازدید کنید. نزدیک ترین بنای تاریخی به عمارت شهرداری قزوین، آرامگاه حمد اله مستوفی می باشد که نشاط آوران بازدید از اثر تاریخی مذکور را نیز به شما پیشنهاد می کند.

ادرس عمارت شهرداری قزوین : استان قزوین، شهر قزوین، خیابان شهدا

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید