آرامگاه ابن حسام خوسفی بیرجند

14338 2018/02/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

مقبره ابن حسام خوسف بر روی تپه سنگی، مشرف بر مزارع و باغات حاشیه شمالی شهر واقع شده و محل زیارت علاقمندان به وی می باشد. این بنای تاریخی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بیرجند دارای بیش از 500 سال قدمت است. گردشگران بسیاری برای بازدید از این بنای آرامگاهی به خوسف سفر می کنند.

خوسف دیار گل های نرگس، یکی از شهرهای کویری استان خراسان جنوبی است که دارای بافت تاریخی بی بدیلی می باشد. در این شهر که زمانی به عنوان یکی از آبادی های ایالت قهستان شناخته می شد، چندین بنای تاریخی وجود دارد که آرامگاه این حسام خوسفی شاعر نامدار قرن نهم هجری یکی از آنهاست.

عکس آرامگاه ابن حسام خوسفی

ابن حسام خوسفی شاعر نامدار قرن نهم هجری است که در سال 782 هجری قمری در خوسف چشم به جهان گشود. وی به عنوان یکی از مشاهیر خوسف علاوه بر طبع شاعری بی نظیر، در زمینه عرفان، فقه و اندیشه نیز ید طولایی داشت. ابن حسام در سال 875 هجری از دنیا رفت و بنای آرامگاهی وی پس از گذشت 45 سال از تاریخ فوتش، در سال 920 هجری توسط دوستدارانش ساخته شد. از وی کتاب هایی چون خاوران نامه، دیوان ابن حسام خوسفی و دلائل النبوده به یادگار باقی مانده. آرامگاه این زاهد پارسا تاکنون چندین بار مورد مرمت قرار گرفته است.

فضای ورودی مقبره در ضلع جنوبی واقع شده و دارای چندین پله است. فرم این قسمت شباهت بسیاری به پیش طاقی دارد که سقفش قوسی شکل بوده و سه گنبدی می باشد. درون آرامگاه متشکل از اتاق کوچکی می باشد که دارای فرم هشت ضلعی است. پلان داخلی بنا بصورت چلیپایی بوده و سقف آن گنبدی شکل طراحی شده است. وسط گنبد نیز به سبک کلاه فرنگی کار شده که در اصل به عنوان نورگیر مقبره، وظیفه تامین نور و تهویه فضای داخلی را بر عهده دارد. یک کتیبه کاشی کاری شده به رنگ سفید هم در پیرامون مقبره وجود دارد که اشعاری از ابن حسام بر روی آن نقش بسته است.

آرامگاه ابن حسام خوسفی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بیرجند در تاریخ 29/04/1377 به شماره 2059 در فهرست آثار ملی و تاریخی به ثبت رسیده است. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در هنگام سفر به خراسان جنوبی حتما از این بنای تاریخی که در 40 کیلومتری بیرجند واقع شده دیدن نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید