دریاچه دالامپر ارومیه

12631 2019/09/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

   

دریاچه دالامپر کجاست؟

دریاچه دالامپر در شهر ارومیه واقع شده و بر روی کوهی سر به فلک کشیده جا خوش کرده است. سالانه گردشگران زیادی در فصل های بهار و تابستان به این منطقه سفر می کنند تا از آب و هوای خوب و چشم انداز های بی نظیر این دریاچه لذت ببرند.

عکس دریاچه دالامپر ارومیه

دریاچه دالامپر در ارومیه در میان ساکنین آن منطقه با نام “دریاچه مام شیخ” شهرت دارد. این دریاچه شکلی دایره مانند دارد و 2720 متر هم از سطح دریا فاصله داشته و دارای 450 متر ارتفاع می باشد. اگر به طبیعت گردی علاقه داشته باشید باید بگوییم که در سفر به دریاچه دالامپر شگفتی های زیادی در انتظارتان خواهد بود.

همانطور که گفتیم دریاچه دالامپر بر روی کوهی با همین نام در 45 کیلومتری شهر ارومیه قرار گرفته، در واقع این دریاچه در میان مرزعراق و ترکیه واقع شده به همین خاطر جلوه های منحصر به فرد طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. درکوه دالامپر تعدادی یخچال طبیعی هم وجود دارد که قدمت هر کدام به چند هزار سال می رسد.

در مسیر دریاچه دالامپر، چشم اندازهای طبیعی فوق العاده ای وجود دارد که اگر در فصل تابستان و بهار به آن جا بروید می توانید از تماشای این مسیر لذت ببرید. در این مسیر مراتعی هستند که در فصل بهار تبدیل به دشت گل های رنگارنگ می شوند و منظره را رویایی تر از قبل می کنند. با شروع شدن فصل تابستان خورشید در این منطقه بسیار سوزان می شود اما این وضعیت تنها تا عصر ادامه دارد کافیست خورشید به پشت ابرها برود تا نسیم خنک شروع به وزیدن کند.

برای رفتن به دریاچه دالامپر حتما باید یک خودروی مناسب نظیر خودروی آفرود داشته باشید زیرا جاده این مسیر کوهستانی و خاکی و کمی ناهموار است. همچنین برای درسترسی به مسیر این دریاچه ابتدا باید به اشنویه بروید و از سه راهی آغ بلاق عبور کرده و به روستای دیزج برسید. البته مسیرهای دیگری هم وجود دارد. مانند مسیر جاده بند که به سمت زیوه منتهی می شود. فاصله دیزج تا روستای سوله دوکل تقریبا 8 کیلومتر است. کافیست تا این مسیر را طی کنید و به آبشار سوله دوکل برسید.

هنگامی که برف کوه ها آب می شود رودخانه ای خروشان به راه می افتد و این آب از روی کوه ها و صخره ها با ارتفاع دو هزار متر پرتاب می شود و باعث تشکیل آبشارها می گردد. 10 کیلومتر پس از آبشار ها به دریاچه دالامپر ارومیه خواهید رسید.
پوشش های گیاهی متعددی در این منطقه وجود دارد که از لحاظ شباهت، تقریبا مانند پوشش های گیاهی زاگرس هستند.

از جمله گونه های جانوری مختلفی که در این منطقه زیست می کنند می توانیم به شغال، بزکوهی، خرگوش، مار، روباه؛ عقاب، گوزن اشاره کنیم. مسیر دریاچه دالامپر چندان هموار نیست و برای رسیدن به آن باید یک ساعتی طبیعت گردی کنید و از کوه بالا بروید.

پس از بازدید دریاچه کوه دالامپر می توانید چند روزی را هم در روستای زیبای کچله سپری کنید که در نزدیکی این دریاچه قرار گرفته و جز یکی از زیباترین روستاهای پلکانی ایران است که در دامنه کوه دالامپر واقع شده، حتما در تور ارومیه گردی از این مکان هم دیدن کنید.

آدرس دریاچه دالامپر: ارومیه، اشنویه، روستای سوله دوکل، دریاچه دالامپر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید