مسجد جامع نراق

12310 ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد جامع نراق توسط حاج علی محمد نراقی یکی از تجار متدین در سال 1243 هجری قمری و همزمان با حکومت فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت مسکونی و قدیمی شهر نراق ساخته شد.

نراق یکی از شهرهای استان مرکزی می باشد که جاذبه های تاریخی متععدی دارد. از ویژگی های جالب توجه شهر نراق، نزدیکی بناهای تاریخی آن به یکدیگر است به عبارت بهتر، بناهای مسکونی در گذشته کاملا نزدیک به ساختمانهای تاریخی شهر قرار داشته اند. نمونه ای از این دست مسجد جامع نراق می باشد که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

عکس مسجد جامع نراق

مسجد جامع شهر نراق در دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار به دست یکی از تجار متدین شهر در مرکز باقت قدیمی آن بنا گردید. این مسجد در حدود هزار متر مربع مساحت دارد و دارای پلان مستطیل شکل می باشد. وجود گنبد و گلدسته های زیبا جلوه خاصی به مسجد جامع شهرستان نراق نراق بخشیده است. بنا به نظر کارشناسان تاریخی سبک معماری مسجد جامع نراق شباهت زیادی به مسجد آقا بزرگ کاشان دارد.

به هنگام ورود به مسجد جامع نراق با درب زیبا و قدیمی آن مواجه می شویم که جنسش تماما از چوب درخت گردو بوده و به زیبایی کنده کاری شده است. با ورود به صحن مسجد در دو طرف 8 اتاق با ارتفاع 2 متر خودنمایی می کند که مخصوص عبادت بانوان می باشد. دیگر موردی که در این مسجد تاریخی جلب توجه می کند، محراب مسجد است که با کاشی های رنگی و طرح های اسلامی زینت یافته اند. همچنین در انبار مسجد یک سنگ نوشته قدیمی وجود دارد که بدون اشاره به نام یا لقب مسجد، فقط به سال ساخت آن که 1243 هجری قمری می باشد و نیز متولی مسجد اشاره نموده است.

در حال حاضر به سبب تحولات و پیشرفت شهر بخشی از حیاط مسجد به بافت شهر اضافه شده و سبب گردیده تا حوض مسجد در وسط کوچه ظاهر گردد. مسجد جامع نراق به عنوان یکی از مساجد تاریخی اراک، در خیابان فاضل شمالی واقع شده و حمام قدیمی شهر، آب انبار حاج مهدی، بازار قدیمی و حسینیه نراق، نزدیک ترین بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری نراق به آن می باشند که امکان بازدید از آنها برای گردشگران و علاقمندان به آثار تاریخی مسیر است. این مسجد تاریخی که جزو جاذبه های تاریخی استان مرکزی محسوب می شود در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی  با شماره ثبت 3535 در فهرست آثار ملی قرار گرفت. نشاط آوران بازدید از مسجد جامع نراق را در کنار دیگر آثار تاریخی و جاذبه های مدهبی نراق به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید