دریاچه نمک آران و بیدگل کاشان

20347 ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه آران و بیدگل کجاست؟

دریاچه آران و بیدگل دریاچه ای نمکی است که در 35 کیلومتری شهری با همین نام واقع شده است. این دریاچه را جزئی از توابع کاشان هم می دانند چرا که در کویر مرنجاب قرار دارد و از جنوب به شهرستان آران بیدگل، از شمال به دشت ورامین، از غرب به قم و از شرق هم به سیاه کوه منتهی می شود. چاه های دستکن، تپه های ماسه ای، کاروانسرای مرنجاب و دریاچه نمک از دیگر جاذبه های طبیعی هستند که در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل کاشان واقع شده اند.

عکس دریاچه آران و بیدگل

دریاچه ی نمک آران و بیدگل از بزرگترین دریاچه های نمکی ایران به شمار می رود که وسعتی بالغ بر 500 کیلومتر مربع دارد. آران بیدگل حدود 707 متر از سطح دریا فاصله دارد اما در ضلع های شمالی از ارتفاع کمی برخوردار است. این دریاچه که در میان استان های سمنان و قم قرار گرفته 30 کیلومتر عرض و 80 کیلومتر هم طول دارد.

در میلیون ها سال پیش یک دریای مرکزی در این منطقه وجود داشته که اکنون جای خود را به این دریاچه داده و شاید بهتر باشد که بگوییم، دریاچه نمک آران و بیدگل بقایایی در دریاچه مرکزی است که حاصل ورود آب شور در طول چندین هزار سال است. زمین دریاچه سراسر از رسوبات نمک پوشیده شده و به دلیلی روی هم انباشته شدن سیبلاب ها و آب های سطحی به وجود آمده است. عمق دریاچه حدود 54 متر است و این عمق در قسمت های مختلف به دلیل لایه های خاک رس متغیر است.

زمین های اطراف دریاچه آران بیدگل اکثرا باتلاقی مانند هستند و وسعت این باتلاق ها در ضلع غربی بیشتر هم می شود. همانطور که گفتیم جاذبه های طبیعی متعددی از نزدیکی این دریاچه وجود دارد که یکی از معروف ترین شان، دریاچه سرگردان است به همین دلیل اکثر تورهای گردشگری که قصد بازدید از آران و بید گل را دارند از دریاچه سرگردان هم دیدن می کنند. دریاچه آران و بیدگل در بیشتر ماه های سال خشک است و معمولا پوشیده از نمک می باشد، یعنی اگر به دیدن آن بروید با منطقه ای سراسر سفید و نمکی روبرو خواهید شد مگر اینکه در فصل های بارانی به این ناحیه سفر کنید. هنگامی که باران می بارد عمق این دریاچه تا 2 سانتی متر بالا می آید که پس از مدتی به دلیل تابش نور خورشید تمام آب تبخیر می شود.

برای دسترسی به مسیر دریاچه آران و بیدگل این دریاچه نمکی می توانید از دو راه بروید. اولین راه این است که از جاده آران به سمت مرنجاب بروید و بعد از طی کردن 35 کیلومتر به دریاچه خواهید رسید. اگر ساکن تهران و یا اصفهان باشید پس از 3 الی 4 ساعت رانندگی به آن جا خواهید رسید. همچنین برای دسترسی به مسیر دوم می توانید از کاروانسرای مرنجاب حدود 10 کیلومتری را طی کنید تا به دوراهی چاه دستکن برسید در این دوراهی مسیر دریاچه کاملا مشخص است.

دریاچه آران و بیدگل از جاذبه های طبیعی و گردشگری کاشان است که شما می توانید در تور کاشان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس دریاچه نمک آران و بیدگل: 35 کیلومتری آران و بیدگل، دوراهی دستکن

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید