MENUMENU
051-36040039

قلعه دزک شهرکرد

2307 ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه دزک در سال 1325 هجری قمری و توسط لطفعلی خان اميرمفخم بختياری و پسرش فتحعلی خان سردار معظم بختياری ساخته شد.

قلعه دزک در روستای دزک از توابع شهرستان كيار می باشد. این روستا در فاصله 35 کیلومتری از شهرکرد و در سمت جنوب شرقی آن قرار گرفته است. قلعه دزک در شهرکرد در سمت شرق روستای دزک واقع شده و دارای دو طبقه می باشد. ورودی طبقه اول به صورت يك هشتی می باشد و از دو طرف به محوطه وسیع قلعه منتهی می‌شود. طبقه اول در مجموع چهار ايوان دارد كه دو ايوان رو به سمت شمال و دو ايوان رو به سمت جنوب هستند.

راه رسیدن به طبقه دوم قلعه دزک در شهرکرد از ایوان های شمالی طبقه اول می گذرد. از راه پله های سنگی که بالا بروید اولین چیزی که می بینید محوطه ای است که آن را حوضخانه می نامند که محل ورود به سایر اتاق ها می باشد. طبقه دوم در مجموع پنج ایوان دارد که دو تای آنها در سمت شمال و سه تا در سمت جنوب قرار دارند و ایوان های جنوبی به یکدیگر متصل هستند.

جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری,قلعه امیر مفخم دزک,قلعه دزك

همچنین طبقه دوم قلعه دزك 4 اتاق 3 دری دارد که دو تا در سمت شمال و دو تا به صورت قرینه در سمت جنوب قرار دارد. بین اتاق های جنوبی سالن بزرگی وجود دارد که آن را به نام های سفره خانه و دیوانخانه می شناسند. در کنار سفره خانه اتاق آیینه قرار دارد. دو اتاقک کوچک در اطراف اتاق آیینه قرار گرفته اند که به آنها گوشواره می گویند. درهای تمام اتاق ها از جنس چوب گردوی مرغوب می باشد.

در محوطه سفره خانه تزئيناتی زیبا به صورت گچ بری نقاشی شده كه اشكال مختلفی مانند كله شير که نماد قدرت است، ملائكه که نماد پاکی و خلوص هستند و تصاویر زیبایی از شكار و گل و بوته را شامل می شود. سقف سفره خانه چوبی می باشد و تمام پنجره ها و در آن از جنس چوب گردو است که سيم كوبی شده اند.

قلعه دزک,قلعه دزک بختیاری,قلعه دزک چهارمحال و بختیاری

تزئینات آینه خانه قلعه دزک بختیاری بسیار باشکوه می باشد و با الگوگیری از سبك اروپايی ساخته شده است. آینه خانه هایی مانند این بسیار کم هستند و همین بر ارزش آن می افزاید. آیینه کاری اتاق زير نظر استاد ابوالقاسم خواجوی اصفهانی انجام شده که از برترین اساتيد آيينه بند در آن زمان بوده اند.

قلعه دزک در چهارمحال و بختیاری چهار برج داشته كه امروزه تنها دو برج جنوبی آن باقی مانده است. سنگ تراشی و حجاری های متعددی را می توان در این قلعه دید که یکی از زیباترین آنها در ديواره حوض آبگير بزرگی می باشد که درون محوطه داخلی قرار گرفته است.

قلعه دزک در شهرکرد

این قلعه توسط لطفعلی خان امیرمفخم و پسرش فتحعلی خان سردار معظم بختياری ساخته شده است که خودشان تا مدت ها در آن زندگی می کرده اند. غیر از این دو نفر شخصیت های برجسته دیگری هم مدتی را در آن زندگی کرده اند یا پا به درون آن گذاشته اند که از بین آنها می توان به علامه دهخدا، دکتر مصدق، فرخی یزدی، ملک الشعرای بهار، وحید دستگردی و ابوالقاسم نجفی اشاره کرد.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به استان چهارمحال و بختیاری حتماً از قلعه امیر مفخم دزک که از جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری می باشد دیدن کنید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند