قلعه دزک شهرکرد

11973 2017/10/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه دزک در سال 1325 هجری قمری و توسط لطفعلی خان اميرمفخم بختياری و پسرش فتحعلی خان سردار معظم بختياری ساخته شد.

قلعه دزک در روستای دزک از توابع شهرستان کیار می باشد. این روستا در فاصله 35 کیلومتری از شهرکرد و در سمت جنوب شرقی آن قرار گرفته است. قلعه دزک در شهرکرد در سمت شرق روستای دزک واقع شده و دارای دو طبقه می باشد. ورودی طبقه اول به صورت یک هشتی می باشد و از دو طرف به محوطه وسیع قلعه منتهی می‌شود. طبقه اول در مجموع چهار ایوان دارد که دو ایوان رو به سمت شمال و دو ایوان رو به سمت جنوب هستند.

راه رسیدن به طبقه دوم قلعه دزک در شهرکرد از ایوان های شمالی طبقه اول می گذرد. از راه پله های سنگی که بالا بروید اولین چیزی که می بینید محوطه ای است که آن را حوضخانه می نامند که محل ورود به سایر اتاق ها می باشد. طبقه دوم در مجموع پنج ایوان دارد که دو تای آنها در سمت شمال و سه تا در سمت جنوب قرار دارند و ایوان های جنوبی به یکدیگر متصل هستند.

همچنین طبقه دوم قلعه دزک 4 اتاق 3 دری دارد که دو تا در سمت شمال و دو تا به صورت قرینه در سمت جنوب قرار دارد. بین اتاق های جنوبی سالن بزرگی وجود دارد که آن را به نام های سفره خانه و دیوانخانه می شناسند. در کنار سفره خانه اتاق آیینه قرار دارد. دو اتاقک کوچک در اطراف اتاق آیینه قرار گرفته اند که به آنها گوشواره می گویند. درهای تمام اتاق ها از جنس چوب گردوی مرغوب می باشد.

در محوطه سفره خانه تزئیناتی زیبا به صورت گچ بری نقاشی شده که اشکال مختلفی مانند کله شیر که نماد قدرت است، ملائکه که نماد پاکی و خلوص هستند و تصاویر زیبایی از شکار و گل و بوته را شامل می شود. سقف سفره خانه چوبی می باشد و تمام پنجره ها و در آن از جنس چوب گردو است که سیم کوبی شده اند.

تزئینات آینه خانه قلعه دزک بختیاری بسیار باشکوه می باشد و با الگوگیری از سبک اروپایی ساخته شده است. آینه خانه هایی مانند این بسیار کم هستند و همین بر ارزش آن می افزاید. آیینه کاری اتاق زیر نظر استاد ابوالقاسم خواجوی اصفهانی انجام شده که از برترین اساتید آیینه بند در آن زمان بوده اند.

قلعه دزک در چهارمحال و بختیاری چهار برج داشته که امروزه تنها دو برج جنوبی آن باقی مانده است. سنگ تراشی و حجاری های متعددی را می توان در این قلعه دید که یکی از زیباترین آنها در دیواره حوض آبگیر بزرگی می باشد که درون محوطه داخلی قرار گرفته است.

این قلعه توسط لطفعلی خان امیرمفخم و پسرش فتحعلی خان سردار معظم بختیاری ساخته شده است که خودشان تا مدت ها در آن زندگی می کرده اند. غیر از این دو نفر شخصیت های برجسته دیگری هم مدتی را در آن زندگی کرده اند یا پا به درون آن گذاشته اند که از بین آنها می توان به علامه دهخدا، دکتر مصدق، فرخی یزدی، ملک الشعرای بهار، وحید دستگردی و ابوالقاسم نجفی اشاره کرد.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به استان چهارمحال و بختیاری حتماً از قلعه امیر مفخم دزک که از جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری می باشد دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید