باغ و عمارت معصومیه بیرجند

13244 2018/09/02
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

تاریخچه باغ و عمارت معصومیه بیرجند به دوران حکومت پهلوی برمیگردد.

باغ و عمارت معصومیه بیرجند کجاست؟

بیرجند به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای ایران زمین می باشد که در گذشته جزو ایالت بزرگ قهستان بوده است. این شهر کویری به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاههای انسانی شناخته می شود. یکی از مواردی که از دوران حکومت صفوی مورد توجه مردم این منطقه قرار داشته فرهنگ کاشت درخت و ایجاد باغ در شهر و مناطق اطراف آن بوده است. این مورد به قدری خودنمایی می کرده که مورخان داخلی و خارجی بسیاری به آن اشاره کرده اند. باغ و عمارت های بیرجند اکثرا متعلق به خاندان های ثروتمند شهر بوده است. سبک ساخت باغ در ایران به دو صورت انجام می گیرد که باغ ظرف و باغ مظروف نامیده می شود. در سبک باغ سازی به سبک ظرف، ساختمان اصلی در وسط قرار می گیرد و در سبک باغ مظروف نیز برعکس مورد اول باغ توسط ساختمان های ایجاد شده محصور می شود. باغ و عمارت های شهر بیرجند کاملا بر خلاف اقلیم منطقه که خشک و کویری است می باشد و با طراحی خاص فضای سبز و وجود المان های مختلف نظیر استخر و فواره، محیطی زیبا را بوجود آورده اند.

شهر بیرجند با وجود موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در منطقه کویری دارای باغ عمارت های فراوانی در داخل و مناطق اطراف خود می باشد. یکی از زیباترین باغ عمارت های بیرجند که با معماری خاص خود توجه همگان را به خود جلب کرده باغ و عمارت معصومیه می باشد. این باغ عمارت در 3 کیلومتری غرب شهر بیرجند واقع گردیده و کار احداث آن در دوره پهلوی انجام شده است. مهم ترین شاخصه موجود در عمارت معصومیه بیرجند که آنرا خاص می کند معماری بکار رفته در ساخت بنای اصلی عمارت می باشد. بازتاب نمای اصلی عمارت در درون استخر بزرگ هشت ضلعی روبروی بنا باعث شده تا جلوه ای خاص به این مکان بخشیده شود. این نمای زیبا بسیاری از گردشگران را یاد عمارت چهلستون اصفهان می اندازد و تداعی کننده خاطرات خوش سفر به دیار نصف جهان می باشد.

در باغ معصومیه بیرجند مانند دیگر عمارت های تاریخی امکان ورود به ساختمان از هر سمت بنا میسر است و تمامی فضاها و اتاق های آن به یکدیگر راه دارند. در باغ معصومیه علاوه بر باغ اصلی دو باغ دیگر نیز وجود دارد که یکی از آنها دارای عمارت کوچکی است و دیگری فاقد عمارت می باشد. عمده ترین درختان موجود در عمارت معصومیه بیرجند، درخت کاج می باشد و چندین نوع درخت میوه همچون زردآلو و عناب در آن به چشم می خورد. در عمارت معصومیه به عنوان یکی اثر دیدنی در بیرجند، وسایل زندگی یکی از خانواده های قدیمی نگهداری می شود که می تواند برای بازدید کنندگان جالب توجه باشد. در حال حاضر بیرجند دارای 21 باغ عمارت است که به جاذبه های گردشگری این شهر بدل شده اند. از معروف ترین عمارت های بیرجند می توان به باغ و عمارت شوکت آباد، ارگ کلاه فرنگی، باغ و عمارت رحیم آباد، باغ منظریه و … اشاره کرد. بناهای نامبرده هر کدام از لحاظ معماری و تزئینات با یکدیگر وجه اشتراک های فراوانی دارند. تیم نشاط آوران بازدید از این جاذبه های گردشگری بیرجند را به شما پیشنهاد می کند.

عمارت معصومیه بیرجند از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در سال 1384 با شماره ثبت 11943 در فهرست آثار ملی قرار گرفت و شما می توانید در تور بیرجند گردی از این مکان بازدید کتید.

آدرس باغ و عمارت معصومیه بیرجند : استان خراسان جنوبی، شهر بیرجند، خیابان البرز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید