آبشار نیاسر کاشان

17714 2018/02/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آبشار نیاسر یکی از جذاب ترین پدیده های طبیعی شهرستان نیاسر از توابع کاشان می باشد که در روستای نیاسر و در محله سرکمر (شهید بهشتی) واقع شده است. این محله یکی از مهمترین محله های تاریخی فرهنگی منطقه نیاسر می باشد که درون خود چند جاذبه دیدنی را جای داده است. فاصله این روستا تا شهر کاشان در حدود 30 کیلومتر می باشد. صلابت و سرزندگی آبشار نیاسر مرهون چشمه تالار اسکندریه است که آب آنرا تامین می کند. در حدود دو سوم آب این چشمه تالار به سمت آبشار و دشت های نیاسر و یک سوم آن نیز به سمت محله نو می رود.

یکی از دلایل زیبایی خیره کننده و جذاب آبشار نیاسر که باعث شده جزو جاذبه های توریستی کاشان باشد، مربوط به نوع سنگ های تشکیل دهنده آن است. این سنگ ها از نوع آهکی و رسوبی هستند که به دلایل وقوع پدیده های حل شدن سنگ آهک توسط جریان آب زیرزمینی و نیز گذشت سالیان، بافت بسیار زیبایی از استالاکمیت ها و استالاکتیت ها را در بدنه آبشار بوجود آورده اند. این خود دلیلی برای جذب گردشگران و مسافران شهر کاشان به سمت این آبشار شده است. یک باور محلی و نیز شواهدی درباره آبشار وجود دارد که بازگوکننده این است که مسیر آب در قدیم عوض شده است. بقایای خزه ها و آبراه های قدیمی موجود گواه این مدعاست. در مسیر این آبشار در گذشته 13 آسیاب قرار داشته که در حال حاضر تنها یک آسیاب فعال در پای آبشار وجود دارد و خبری از دیگر آسیاب ها نمی باشد.

جذابیت های این منطقه فقط مختص به آبشار نیاسر نیست. غار رئیس نیاسر در کنار این آبشار، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این منطقه به حساب می آید. علاوه بر آن آتشکده نیاسر کاشان نیز در حوالی آبشار قرار دارد که می تواند برای علاقمندان به آثار تاریخی جذاب باشد. وجود چندین گونه از گیاهان دارویی مختلف با خواص شفابخش نیز باعث شده تا این منطقه مورد توجه علاقمندان به داروهای گیاهی قرار گیرد. گیاهان دارویی مانند پر سیاوش، خیار بوته مار و علف شوره از این قبیل می باشند. در گذشته نیز اطبای محلی برای درمان زخم، از گرد سنگی که آبراهه بر روی آن بوجود آمده بعنوان مرهم استفاده می کردند.

برای دسترسی به این آبشار باید از سمت شمال غربی شهر کاشان مسافتی 30 کیلومتری را طی کرد تا به روستای نیاسر رسید. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از مجموعه طبیعی تاریخی نیاسر که از جاذبه های گردشگری کاشان می باشد دیدن نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید