پل قلعه حاتم بروجرد

14792 ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه پل قلعه حاتم بروجرد به دوران قاجار مربوط میشود.

پل قلعه ی حاتم کجاست؟

پل تاریخی قلعه حاتم یکی از آثار تاریخی شهرستان بروجرد است. این پل در شمال غربی شهر بروجرد نزدیک روستای قلعه حاتم بر روی رودخانه ی کوچکی بنا شده است. بروجرد یکی از شهرهای تاریخی استان لرستان است و آثار تاریخی و طبیعی فراوان دارد که مقصدی عالی برای گردشگری در غرب ایران محسوب می شود. پل تاریخی قلعه حاتم بروجرد ظاهرا از ساخته های اوایل دوره ی قاجاریه به نظر می رسد. این پل تاریخی به دلیل طبیعت و مناظر تماشایی، چشم انداز های جذابی دارد.

عکس پل قلعه حاتم

بنای پل قلعه حاتم در جهت شرقی – غربی به طول 200 متر و عرض 3/2 متر ساخته شده است. سطح آن از میانه به طرفین دارای شیب است. پایه های پل قلعه حاتم بروجرد در جهت مخالف جریان رودخانه دارای موج شکن مثلثی و در جهت دیگر بیضوی است. از مصالح به کار رفته در طاق های پل می توان به آجر اشاره کرد البته در سایر قسمت ها از سنگ با ملات آهکی استفاده شده است.

از نظر معماری قوس این طاق ها از نوع جناغی کند با تیزی نامحسوس می باشد. در قسمت روگذر پل روستای قلعه حاتم جوی آبی ساخته شده است. مصالح این جوی قطعات سنگ و ملات آهکی است که اکنون قسمت های زیادی از آن هنوز باقی مانده است. کاربرد این جوی انتقال آب چشمه های تپه های مجاور به روستای قلعه حاتم بوده است. بر این اساس، این پل علاوه بر برقراری ارتباط دو کناره ی رودخانه، وظیفه ی انتقال آب از یک کناره به کناره دیگر رودخانه را نیز بر عهده داشته است و از نمونه های جالب توجه ای از نوع خود می باشد.

طول پل قلعه حاتم به 261 متر می رسد و عرض آن 5/2 متر است. هم چنین دارای 14 طاق چشمه آجری می باشد. عرض دهنه ی طاق چشمه ها در محل عبور جریان آب بیشتر و به طرفین کمتر می شود. این طاق چشمه ها با استفاده از آجر ساخته شده است ولی سایر قسمت ها اعم از پایه، بین طاق ها و سطح گذر، با سنگ های آهکی به صورت سنگ چین ساخته شده است.

پل قلعه حاتم بروجرد یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی استان لرستان است که در تاریخ 2 آبان 1378 با شماره ثبت 2438 به ثبت ملی رسیده است و شما می توانید در تور خرم آباد گردی از این مکان زیبا هم بازدید کنید..

آدرس پل قلعه حاتم در بروجرد: شمال غربی شهر بروجرد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید