بندر کنگ هرمزگان

12510 ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کنگ تاریخی پر فراز و نشیب دارد. از دیرباز به عنوان محلی برای تجارت، صادر و وارد کردن محصولات شناخته می شده است. در بین سال های 1507 تا 1622 به تصرف پرتغالی ها در آمده و موقعیتی استراتژیک برای آنها داشته است، به گونه ای که در آن قلعه ای مستحکم بنا کردند و اسکله ای برای کشتی های خود ساختند.

بندر کنگ در هرمزگان یکی از قدیمی ترین بنادر ایران است که از دیرباز تا کنون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.

حتما می دانید بندر کنگ کجاست؛ این شهر و بندر که از شهرستان های بندر لنگه می باشد و در شرق آن قرار گرفته و دارای فرهنگ و سنن غنی است. این بندر جایی است که فیلم ناخدا خورشید نیز در آن فیلمبرداری شده است.

بندر کنگ در سال های دور که پرتغالی ها، خلیچ فارس را در تصرف خود داشتند، مقر اصلی فرماندهی آنها بوده است که گواه آن، ساخت قلعه ای مستحکم است که اکنون جزئی از جاذبه های گردشگری بندر کنگ نیز به حساب می آید.

مساحت بندر کنگ 5 کیلومتر مربع است و جمعیتی بالغ بر 16 هزار نفر در آن ساکن هستند و اکثرا از طریق ماهیگیری امرار معاش می کنند.

امروزه اما بندر کنگ از نظر گردشگری دارای اهمیت بالای می باشد و دیدنی هایش مانند قلعه پرتغالی ها، قلعه لشتان، برکه دریا دولت، حجله کنگی، مرکز لنج سازی بندر کنگ، میدان ناخدا، لنج بوم مسی، پارک جنگلی کوهین، برکه پنج تا، پارک شهدای خلیج فارس، خانه گلبتان و موزه محمد ابراهیمی، به عنوان جاذبه های گردشگری هرمزگان نیز شناخته می شوند و توریست های بسیاری از دیدن آنها لذت می برند.

جالب اینجاست که مردم می گویند بین قلعه پرتغالی ها و قلعه لشتان، راهی زیرزمینی وجود دارد که در آن دوران برای انتقال تجهیزات و رفت و آمد در مواقع اضطراری استفاده می شده است.

اقامت گردشگران در این شهر می تواند خاطرات خوبی برای آنها رقم بزند، زیرا برخی اقامتگاه ها، خانه هایی قدیمی هستند که با معماری سنتی، سنگ و گچ بنا شده اند و زیبایی خاصی دارند، همچنین وجود بادگیرهای بزرگ، باعث مطبوع شدن هوای خانه ها می شود و نمی گذارد که هوای گرم و شرجی بندر کنگ در منازل قالب شوند.

پیشنهاد نشاط آوران به شما بعد از گشت و گذار در شهر، این است که غذاهای محلی بندر کنگ را میل کنید، قهوه محلی بخورید و از بازارهای سنتی صنایع دستی بندر عباس را بخرید تا لذت سفرتان تکمیل شود.

مورد جالب توجه دیگر، زبان گفتار و نوشتار مردم کنگ می باشد؛ به گونه ای که به زبان فارسی تکلم می کنند اما زبان نوشتارشان عربیست.

در پایان بد نیست بگوییم که مردم این خطه بسیار خونگرم هستند و رفتار بسیار مناسبی با گردشگران دارند. برای سفر به بندر کنگ ابتدا با هواپیما به فرودگاه بندر لنگه بروید و سپس با وسیله نقلیه به بندر کنگ.

در ذیل برخی دیگر از تصاویر بندر کنگ هرمزگان را مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید