قلعه سه کسان ایلام

12807 2017/09/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه سه کسان (سه کسون و سکه سون در گویش محلی) در زمان ساسانیان و برای مراقبت و نگهبانی ساخته شد. البته عده ای بر این باورند که این قلعه محل ضرب سکه بوده و به همین خاطر سکه سون نامیده شده است.

بین ارتفاعات دره شهر و کبیر کوه در سمت جنوب غربی دره شهر، در مرتفع ترین منطقه قلعه ای عظیم وجود داشته که سه کسان نامیده می شده است. قلعه سه کسان ایلام یکی از بزرگترین قلعه های ساخته شده در زمان ساسانی است که به سبب قرار گرفتن در ارتفاعات و وضعیت ناهمواری های اطراف آن بسیار صعب العبور و دسترسی به آن بسیار مشکل است. برای ساخت این قلعه از سنگ و آهک استفاده شده است و چون کاربرد اصلی آن نگهبانی و حفاظت از مناطق اطراف بوده، سعی شده معماری آن به گونه ای باشد که دسترسی را مشکل کند که  البته باید بگوییم سازندگان در این امر کاملا موفق بوده اند. درباره قلعه سه کسان حرف های بسیاری می گویند، مثلا اینکه عده ای معتقتدند از آن به عنوان ضراب خانه حکومتی استفاده می شده و همین امر باعث شده تا مورد توجه غارتگران آثار تاریخی قرار بگیرد.

میدان دید 360 درجه ای این قلعه آنرا به یک نقطه استراتژیک تبدیل می کند. نمای دید از بالای این قلعه نسبت اطراف به گونه ای است که کوچکترین حرکات هم از چشم دور نمی مانند.

متاسفانه به دلیل عدم مراقبت در طی سال های گذشته، قلعه تاریخی سه کسان بارها مورد هجوم سودجویان و شکارچیان عتیقه قرار گرفته و تا حدود زیادی تخریب شده است. اما با این وجود هنوز می توان نشانه های برجسته ای از معماری منحصر به فرد آن مانند آب انبارهای تعبیه شده در دل صخره ها را دید. امید است که مسئولین با توجه بیشتر به این بنای تاریخی باارزش که از جاذبه های گردشگری ایلام است، از تخریب بیشتر آن جلوگیری کنند.

در پایان باید بگویم که اگر اهل مسافرت های سخت و طولانی نیستید در مسیر این قلعه کمی اذیت خواهید شد. مسیر رسیدن به قلعه سخت و ناهموار است اما دیدن قلعه و مناطق زیبای اطراف آن خستگی مسیر را از وجوتان پاک می کند. به خصوص هوای تمیز این منطقه وجودتان را سرشار از انرژی می کند. پس نشاط آوران به افرادی که به ماجراجویی علاقه دارند و خستگی راه برایشان بی اهمیت است، پیشنهاد می کند حتما به این قلعه بروند و ساعاتی را در آن بگذرانند و تاریخ را در پس آثار به جا مانده آن لمس کنند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید