abidar2

کوه آبیدر سنندج

4365 ۱۳۹۵/۰۴/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آبیدر، نام کوهی در انتهای خیابان آبیدر شهر سنندج است و از سمت باختر مشرف بر شهر می باشد. پارک کوهستانی آبیدر از دو کوه شامل آبیدر بزرگ و کوچک تشکیل یافته است. ارتفاع آن ها از سطح دریا به ترتیب 2550 متر و 2350 متر می باشد. در واقع آبیدر به محلی گفته می شود که از آن آب فراوان تراوش می کند.

پارک جنگلی در دل چشمه های کوه آبیدر سنندج قرار دارد. این چشمه ها، هنوز سرچشمه قنات عمارت های تاریخی آصف، خسروآباد، وکیل و چندین بنای تاریخی دیگر است. همه ساله تعداد زیادی مسافر و گردشگر از داخل و خارج، پذیرای کوه و پارک جنگلی آبیدر سنندج است.

آبیدر سنندج,آتش گرفتن کوه آبیدر,ارتفاع کوه آبیدر سنندج

برخی از مکان های گردشگری معروف آبیدر شامل کانی شفا، گویزه کویر، ماماتکه، تاقه دار، خضر زنده، هفت آسیاب، امیریه، کچک، بان شلانه، کانی کچک و پناهگاه کوهنوردان قله آبیدر می باشد. در حال حاضر در کوه آبیدر مشغول به ساخت تله کابین در مسیر میان پارک کودک و قله آن هستند. در پارک جنگلی آبیدر سنندج چندین باغ و چشمه طبیعی وجود دارد. مجموعه آبیدر از دیر باز محلی برای تفریح مردم شهر سنندج بوده و کوه آبیدر از محبوبیت خاصی در میان مردم برخوردار است.

پارک جنگلی آبیدر,پارک جنگلی آبیدر سنندج,عکس کوه آبیدر سنندج

کوه آبیدر به عنوان یکی از تفرجگاه‌های اصلی مردم شهر سنندج به شمار می‌رود. متاسفانه در دامنه ی کوه آبیدر احداث مسکن صورت گرفته و هم اکنون نیز در جریان است. دلیل اصلی محبوبیت این کوه، نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه‌های اطراف و از همه مهم‌تر، وجود چشمه‌های زیر زمینی فراوان آن می‌باشد. همچنین بزرگترین سینمای روباز جهان با گنجایش 10هزار نفر در پارک جنگلی آبیدر سنندج می باشد که با پرده ای در ابعاد 12×25 متر، بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب می‌شود. صدای فیلم‌های این سینما از طریق موج اف ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است. حوزه هنری کردستان ساعت 21 هر شب یک فیلم را در این سینما اکران می‌کند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند