غار گنج کوه بجنورد

20193 2018/04/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس

غار گنج کوه بجنورد در صخره بزرگی در ارتفاعات کوه آلاداغ در جوار روستای جغدی قرار دارد. روستای جغدی تقریباً ۹۰ کیلومتر از شمال شرق شهر جاجرم و ۶۰ کیلومتر از جنوب غربی بجنورد فاصله دارد.

ارتفاع غار گنج کوه بجنورد از سطح دریا به ۱۷۰۰ متر می رسد. غار کوه گنج روی یک دیواره صخره ای به ارتفاع ۱۲ متر قرار دارد که برای رسیدن به آن باید تجهیزات فنی کامل به همراه داشته باشید.

غار گنج کوه متشکل از مجموعه ای از تالار های به هم پیوسته می باشد که استلاگیت ها و استالاکتیک های آن بسیار متنوع بوده که جلوه جذابی به آن داده اند. قندیل های با شکوه آن، ستون های زیبایش، دالان ها و معابر درون غار از جاذبه های دیداری غار هستند که به سبب انحلال سنگ ها و به وجود آمدن رسوبات ایجاد شده اند.

بعضی از این اشکال، مانند مجسمه هایی از قایق، حیوانات، لوستر و … می باشند. جنس سنگ های درون غار گنج کوه بجنورد از نوع سنگ های دگرگونی و آهکی است. درون غار سه شعبه کوچک وجود دارد که همانکه گفته شد تمام آن ها از استالاگمیت ها پوشیده شده اند.

در واقع دهانه غار گنج کوه در بجنورد در یک دیواره گسلی قرار گرفته است که نحوه پیدایش آن را می توان تکتونیکی – انحلالی توصیف کرد. چیزی که درون غار تعجب آدمی را بر می انگیزد و علاوه بر آن چشم نواز می باشد، چکنده ها و چکیده های بی نظیر آن است. غار گنج کوه استان خراسان شمالی از نوع غار های کوچک است که از دو دالان تشکل می شود و در فصول سرد سال، مواقع بارندگی در بعضی از فرورفتگی های آن آب جمع می شود.

حداکثر ارتفاع غار 10 متر و نهایت طول دالان ها 200 است. براساس گفته های محلی دو دهانه دیگر به جز دهانه های مذکور در ارتفاعات بالاتر وجود دارد که به سبب طویل بودن دالان های آن و نبود تجهیزات غارنوردی کسی به داخل ان نرفته است. همین مسئله بکر بودن باعث شده این غار جزو جالب ترین جاذبه های طبیعی استان خراسان شمالی محسوب شود.

بعضی از افراد ناآگاه روی دیوارهای غار دیوارنویسی کرده اند که نیازمند حفاظت بیشتری از آن می باشد تا بکر و زیبا باقی بماند.

عکس های غار گنج کوه بجنورد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید