دخمه زرتشتیان یزد

13597 2016/05/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت دخمه زرتشتیان یزد به دوران قاجار برمیگردد.

دخمه زرتشتیان کجاست؟

دخمه زرتشتیان یزد در میان مردم با نامهای برج خاموشان و برج سکوت یزد نیز شناخته می شود. این دخمه در 15 کیلومتری شهر یزد و روی یک کوه با ارتفاع کم و رسوبی با نام کوه دخمه قرار گرفته است.

دو عمارت سنگی مدور برج مانند بر بالای کوه رسوبی دخمه  قرار گرفته اند که در فضای میان تهی واقع شده اند و به دخمه یا دادگاه زرتشتیان مشهور می باشند. برج مانکجی هاتریا، زرتشتی هندی الاصل بوده و از برج دیگر قدیمی تر است. برج دیگر به گلستان معروف و متعلق به دوره قاجاریه می باشد. قطر دخمه گلستان 25 متر است و دیوار آن از سطح تپه دارای ارتفاعی معادل 6 متر است. قطر دخمه مانکجی 15 متر می باشد.

در گذشته از دخمه زرتشتیان یزد برای دفن جنازه ها استفاده می کردند، به گونه ای که جنازه ها را بالای برج گذاشته تا خوراک پرنده ها شوند. بعد از مدتی استخوان ها را برای جلوگیری از آلوده شدن خاک در چاهی به نام استودان که در وسط فضای میان تهی دخمه قرار داشت، می ریختند.

سطح داخلی برج خاموشان به شکل پهنه گردی می باشد که تمام آن ناحیه با تخته سنگ های بزرگ پوشانده شده و دارای سه بخش زنانه، مردانه و بچه گانه است.

هه دخمه ها را در محلی می ساختند که در خارج شهر قرار داشته باشند و اینکار با محاسبات بسیار دقیق صورت می پذیرفت. این کار موجب میشد که آلودگی از طریق وزش باد و بارش باران به سمت شهر منتقل نشود.

مصالحی که  در گورها و دخمه زرتشتیان یزد به کار گرفته شده، شامل خشت خام و گچ بوده است تا آلودگی هایی که از فساد مردگان ناشی میشد به زمین نرسد.

چند عمارت خشت و گلی، آجری، سنگی و یا ترکیبی از آنان را در دامنه ضلع شمالی کوه دخمه مشاهده می نمایید که متعلق به دوران صفویه بوده و از سازه های رفاهی این دوران محسوب می شده است.

دخمه زرتشتیان یزد یکی از جاذبه های استان یزد می باشد که شما می توانید در تور یزد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس دخمه زرتشتیان یزد : ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد، منطقه صفائیه، کوه دخمه

تصاویر دخمه زرتشتیان یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید