جواهردشت رودسر

10853 ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

جواهردشت رودسر کجاست؟

جواهردشت یکی از مناطق زیبا و دیدنی گردشگری در خطه سرسبز روستاهای ییلاقی در 46 کیلومتری رودسر است که در ارتفاع نسبی 2000 متری از سطح دریای خزر قرار گرفته است. این مکان زیبا در 26 کیلومتری سیاهکلرود بخش چابکسر واقع در استان گیلان واقع شده است.

محلی ها با زبان گیلکی به جواهردشت (جئوَردشت) می گویند که به معنی بالادشت است.

در جنوبی ترین قسمت جواهردشت رودسر بلندترین قله استان گیلان به نام سماموس را مشاهده می کنید که در ارتفاع 3678 متری سطح دریا واقع شده است، اما به دلیل بارش سنگین برف در فصل زمستان خالی از سکنه می باشد، و پس از گرم شدن هوا به محلی بسیار زیبا و چشم نواز جهت سکونت موقتی توریست ها تبدیل میشود، به همین دلیل از آن به عنوان منطقه ای ییلاقی یاد میکنند.

عکس های جواهردشت رودسر

جواهردشت چابکسر از آب لوله کشی بهره مند نبوده و ساکنین منطقه قسمتی از آب آشامیدنی خودشان را از چشمه های دوروبر و بخش دیگر آن را از طریق قله سماموس تامین می کنند. آب منطقه سفید آب رحیم آباد و بخش های مرکزی و دیگر بخش های شهرستان نیز از این راه تامین می شود.

آب و هوای جواهردشت رودسر به دلیل سالم بودن محیط و به دور بودن از هرگونه آلودگی همه ساله مورد توجه خیلی از گردشگران و مسافران در تمامی استان ها، شهرها و حتی توریست ها قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری جواهردشت

طبیعت مسیر جاده

مسیر و جاده های جواهردشت رودسر گیلان از رویایی ترین جاده های جهان است، چرا که اطراف جاده با پوششی کامل از درختان پرتقال و مرکبات احاطه شده است و سرسبزی به همراه طروات و شادابی انسان را در رویاهای خود فرو می برد.

میراث فرهنگی

قبل از ورود به این روستای خوش آب و هوا می توانید برفراز قله ای سرسبز از آستانه ی متبرک (نقره عباس) دیدن کنید. این مکان متبرک متعلق به یکی از سادات موسوی به نام سید عباس است که بسیار مورد احترام اهالی منطقه بوده و می توان برای زیارت و سیاحت از اماکن دیدنی آن بازدید کرد. اهالی محل اعتقاد محکمی به این سید جلیل القدر دارند و آن را نقره عباس می نامند و اعتقاد دارند که بسیار مشکل گشا است.

طبیعت آب و هوا

با توجه به اینکه جواهردشت در دل کوه سماس دره هایی را در خود جای داده، سرشار از آب های معدنی گاز دار است. همچنین دارای پوشش گیاهی از درختان سرو و پهن برگان بوده و از گونه های مختلف گیاهی و جانوری برخوردار می باشد. گیاهانی هم چون تمشک، گزنه، پامچال و…… دارد و جانورانی همانند: بز، شوکا ، گراز و…در این منطقه به وفور دیده می شود.

تفریحات و مسابقات جواهردشت

میتوان از تفریحات سالم و لذت بخش در طبیعت جواهردشت دوچرخه سواری، گردش پیاده، سوار کاری و کوهنوردی در قله سماموس را نام برد. همه ساله در اواسط مرداد ماه ورزش های بومی و محلی شکل می گیرد و علاقه مندان می توانند در این ماه شاهد برگزاری این مسابقات هیجان انگیز توسط سازمان میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوصی باشند این مسابقات شامل کشتی گیله مردی، اسب دوانی ، و طناب کشی است.
یکی دیگر از تفریحاتی که می توان به آن اشاره کرد عکاسان هستند، هنرمندان همه ساله برای عکس گرفتن از مناظر زیبای جواهر دشت به دیدن آن جا می روند.

چرا که خیلی از گردشگران با راهنمای گردشگری به دیدن قله سماموس می روند و با رفتن به قسمت های جنوبی روستا کوه را پیمایش می کنند، اما باید توجه کرد که در فصل زمستان به دلیل آب و هوا و مسیرهای پیچ در پیچ فقط کسانی می توانند به قله بروند که در کوه نوردی تخصص کامل را دارند.

جواهردشت چابکسر یکی از جاذبه های طبیعی استان است که شما میتوانید در تور رشت گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس جواهردشت گیلان: چالوس، رامسر، حدود 15 کیلومتری شهر رودسر وارد منطقه ی سیاهکلرود

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید