روستای آویهنگ کردستان

19884 2018/02/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای آویهنگ کردستان که در فاصله 15 کیلومتری از شهر کلاترزان قرار دارد، یکی از روستاهای زیبای این استان است. روستای آویهنگ در میان کوه ها قرار گرفته است و توسط کوه های حیدرشاه، بیقوره، بردسور، دره قلیچه و گردنه کردآباد محصور شده است. روستای آویهنگ بیشتر به خاطر قدمت و آثار تاریخیش معروف است. البته طبیعت اطراف روستا نیز همانند دیگر روستاهای کردستان، بسیار سرسبز و زیباست.

بیشتر ساکنان روستای آویهنگ سنندج به کشاروزی و باغداری و همچنین دامداری مشغول هستند. پرورش زنبور عسل و ساخت صنایع دستی در میان روستاییان محبوبیت زیادی دارد و می تواندی آنها را به عنوان سوغات با خود همراه ببرید. معماری روستا به صورت پلکانی است و خانه های روستا به صورت متمرکز ساخته شده اند. باغ های میوه در اطراف روستا قرار دارند و میوه های توت فرنگی، گیلاس، آلبالو، انجیر، توت سفید، هلو، گلابی، سیب، انگور، انار و گردو مهمترین محصولات این روستا هستند. همچنین در زمین های زراعی اطراف روستا محصولاتی مانند سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، بنشن، ذرت، نخود، جو و گندم کشت می شود.

یبشتر خانه های روستای اویهنگ کردستان به صورت دو طبقه ساخته شده اند. با توجه به اینکه این روستا در منطقه ای سرد واقع شده، دیوارهای سنگی خانه بسیار ضخیم بوده و درزهای مابین سنگ ها توسط گل پوشانده شده اند. وجود چندین اثر تاریخی مانند مرقد حاج حسن، امامزاده پیربالا عمری، امامزاده شیخ صمدی و مسجد قدیمی آویهنگ باعث شده تا آویهنگ مورد توجه علاقه مندان به تاریخ و باستان شناسی نیز قرار بگیرد.

مسجد تاریخی آویهنگ شاید برجسته ترین اثر تاریخی روستا باشد. معماری آویهنگ کردستان بسیار زیبا و به سبک دوران قاجار است. سرستون های مسجد چوبی است و حکاکی های زیبایی بر روی آنها قرار دارد. بر روی ستون ها نام خلفای راشدین، تاریخ ساخت مسجد و آیات قرآنی را می توان دید. مراسمات بزرگ روستا مانند جشن های مذهبی در این مسجد برگزار می شود.

مراسم ازدواج در آویهنگ سنندج همانند دیگر قسمت های کردستان طولانی و همراه با رقص و آواز محلی است. مراسم های خواستگاری، نامزدی، حنابندان، عقد و عروسی هر کدام به صورت جداگانه و با آداب خاصی برگزار می شوند. اگر در زمان اجرای یکی از این مراسم ها از این روستا بازدید کنید، مردان و زنان کرد را در لباس های زیبای محلی می بینید که به جشن و شادی مشغول اند. 

اطراف روستای اویهنگ سنندج را کوه های زیادی فرا گرفته است و همین امر باعث شده تا این منطقه مورد توجه کوهنوردان قرار بگیرد. کوه سنگ سرخ معروف ترین کوه اطراف روستا است نزدیک به 2400 متر ارتفاع دارد. در دامنه کوه های می توان انواع گل و گیاهان نظیر گون، شاتره، پونه و گل گاو زبان را دید که خاصیت دارویی دارند. همچنین درختانی مانند صنوب، چنار، بید، لرژن، بلوط و زالزالک در اطراف روستا دیده می شود که باعث شده تا پوشش گیاهی منطقه بسیار متنوع باشد.

در صورت بازدید از این روستای زیبا نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند تا غذاهای محلی را نیز امتحان کنید. مواد اولیه این غذاها غالبا از گیاهانی که در اطراف روستا رشد می کنند، تامین می شوند. روستای آویهنگ یکی از جاذبه های گردشگری کردستان است که با تاریخی غنی و مردمانی مهمان نواز، در تمام ایام سال پذیرای گردشگران می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید