cypress-3

سرو ابرکوه – قدیمی ترین درخت جهان

15777 2016/11/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه اصلی سرو ابرکوه یزد به چهار هزار سال پیش باز میگردد که خود نشان از زندگی تمدن های این شهرستان و منطقه است. سرو ابرکوه قدیمی ترین درخت سبز دنیاست که شاخه هایی سر به فلک کشیده دارد. این درخت در سال 1382 به تصویب و ثبت توسط سازمان محیط زیست ایران رسید.

درخت سرو ابرکوه یکی از با ارزشترین موجودات زنده ایران است، چرا که در ایران باستان کاشتن درخت اهمیت بسیاری داشته و دارای ارج و قرب بوده است. در هجاره های و نگاره های دوران های متفاوت نماد درخت به طور خاص و ویژه سرو دیده می شود. سرو ابرکوه یزد از جمله با اهمیت ترین درختان سرو ایران است، بنا به روایتی این سرو به دست زرتشت بزرگ در اسفند ماه در ابرکوه کاشته شد.

cypress-4

تاریخچه سرو کهن ابرکوه روایت های گوناگونی دارد و محققان و کاوش گران زیادی قدمت این سرو را بررسی کرده اند. در روایت اول این سرو حداقل سنی که دارد و ثابت شده است 4000 سال می باشد. در روایت دوم این سرو قریب به 4500 سال دارد و برخی دیگر از باستان شناسان آن را یک درخت 5000 هزار ساله می دانند، به طور کلی می توانیم آن را سرو چهار هزار ساله ابرکوه بخوانیم.

سرو ابرکوه در کتبی از جمله الکساندر روف تا 4000 الی 5000 سال قدمت تاریخی برآورد شده است این در حالی است که کاووش گران و دانشمندانی از روسیه و ژاپن این سرو را دارای حدود 8000 سال قدمت دانستند.

cypress-5

قدمت سرو ابرکوه برای برخی سودجویان امری طبیعی است که از آن بکاهند اما برای محققان مشخص می باشد که پیرترین موجود زنده دنیا در ایران و سرو یزد است. سروی که 4000 سال زندگی کرده و در حال حاضر جزوی از آثار طبیعی و دیدنی ایران می باشد. این سرو یازده و نیم متر عرض و 18 متر محیط دارد و ارتفاعش به حدود 30 متر می رسد.

cypress-1

یکی دیگر از آثار خاص و جهانی ایران اثر طبیعی ملی سرو ابرکوه می باشد که سرسبزی آن چشم گیر و دیدنی است. از دیگر القابی که به این درخت می دهند، پیرترین موجود زنده دنیا می باشد. با وجود عمر زیاد، نگین سبز ایران این روزها به بار نشسته و هنوز هم میوه می دهد. یکی از دلایل اهمیت سرو در دوران زرتشت همین همیشه سبز بودن این درخت است که موجب اهمیت و ارزش آن برای زرتشتیان شده و آن را نماد استقامت و ایستادگی می دانند.

آدرس سرو ابرکوه : یزد، ابرکوه، درخت همیشه سبز سرو

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید