روستای نگل سنندج

12536 ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای نگل میراث دار یکی از چهار قرآن خطی قدیمی دنیا در مسجد خود می باشد که این امر سبب شده تا تاریخ دوستان و مسافران زیادی به آن مراجعه کنند.

نگل نام روستا و مرکز دهستانی به همین نام از توابع بخش کلاترزان می باشد که در 65 کیلومتری غرب سنندج واقع شده است این روستا یکی از جاذبه های تاریخی سنندج می باشد. سبک معماری خانه های روستای نگل شباهت بسیاری به خصوصیات خانه های پلکانی روستای اورامان تخت دارد. تنها تفاوت موجود، استفاده از سنگ در ساخت پالکان ها و نیز اندود کاه گل در نمای خانه ها می باشد.

عکسهای روستای نگل سنندج

اهمیت روستای نگل که در میان دره ای زیبا بنا گردیده به سبب وجود یکی از چهار قرآن خطی قدیمی دنیا در مسجد تاریخی آن است که این موضوع سبب شده تا همه روزه گردشگران و تاریخ دوستان بسیاری به آن سفر کنند. اهالی روستا قرآن موجود را منتسب به عثمان بن عفان خلیفه سوم می دانند و ازاین رو بسیار مورد احترام آنان می باشد. به یمن وجود این قرآن که با شماره ثبت 2 در فهرست آثار ملی قرار گرفته و به سبب مراجعه فراوان گردشگران برای بازدید از آن، اداره کل میراث فرهنگی در سال 1392، اقدام به ساخت یک موزه در مسجد روستای نگل نمود و نام نگل را به عنوان اولین روستای دارای موزه در ایران بر سر زبانها انداخت. موزه نگل از دو بخش قرآنی و مردم شناسی تشکیل شده و چندین نمونه از اقلام باستانی نیز در آن نگهداری می شود. همه اقلام موجود توسط مردم به موزه اهدا شده و شامل اقلام فرهنگی و معیشیتی مردم آن از 50 تا 200 سال قبل است که نشان دهنده تصویری گویا از زندگی مردم این روستا می باشد.

قرآن تاریخی نگل که با خط کوفی نوشته شده و با آب طلا اعراب گذاری کردیده تا کنون چندین بار مورد سرقت قرار گرفته که داستان پیدا شدن آن هر بار بسیار جالب توجه و شنیدنی می باشد. جدا از بحث تاریخی و وجود قران که سب مشهورشدن روستای نگل شده، این منطقه به سبب جاذبه های طبیعی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. وجود آبشار “قه لوه زه”، دریاچه “چال ئاو” و دریاچه سد نگل، چندین قلعه و نیز پل تاریخی بزرگ مربوط به دوران صفویه از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری این روستا به شمار می روند.

روستای نگل از سمت جنوب شرقی به کوه پل چرمو، از جنوب به کوه قژاکان، از شمال به کوه حسن عالی و از غرب و جنوب غربی به دره کاچول منتهی می شود. ما در تیم نشاط آوران بازدید از این روستای تاریخی و طبیعت زیبای آنرا به شما پیشنهاد می کنیم.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید