پارک ملی بختگان شیراز

13709 2019/08/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک ملی بختگان کجاست؟

پارک ملی بختگان استان فارس یکی از منحصر به فرد ترین مجموعه هاست که در زمینه حمایت از حیوانات فعالیت دارد. این پارک در 70 کیلومتری غربی شهر نی ریز واقع شده است. پارک ملی بختگان دارای وسعتی بالغ بر 372 هزار و 175 هکتار است که بخش حیات وحش آن دارای 571 هزار و 155 هکتار است.

عکس پارک ملی بختگان

یکی دیگر از ویژگی های گردشگری جذاب پارک ملی بختگان شیراز وجود دو دریاچه بزرگی است در این منطقه قرار دارد و به نام دریاچه های بختگان و طشک شهرت دارند، که یکی از آن ها در سال هایی که بارندگی زیاد باشد، بسیار پر آب می شود.

با نزدیک شدن به پارک ملی بختگان، ارتفاع رشته کوه های زاگرس کمتر و کمتر شده و در عوض تپه های پهنار وسیع تر و مرتفع تر می شوند. این منطقه حدود 1558 متر و 2550 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. اکثر این رشته کوه ها به دلیل وجود آب های بارشی محیط های مناسبی را برای کشاوری به وجود می آورند. و سرچشمه اکثر رودخانه ها از میان آن ها نشات می گیرد. هر کدام از این ارتفاعات نام مخصوص خود را دارند. برای مثال در شمال منطقه به ارتفاعات کوه ها، پیچکان و روغنی و نا انجیر می گویند و به کوه هایی که در ضلع شرقی قرار دارند، صادق آباد و خانه کب گفته می شود.


پدیده های زمین شناسی متنوع و متعددی در این منطقه وجود دارد. درزها، وجود گسل، چین های خوابیده و گنبدها، دگردیسی، گسل طشک، گسل نا انجیز از جمله مهم ترین جاذبه های زمین شناسی این منطقه هستند.

گردنه های متعددی در این منطقه وجود دارد، باغو، هل و پازن و تنگ زرد از جمله گردنه های معروف پارک ملی بختگان هستند. علاوه بر این ها دو غار زیبا هم در آن جا واقع شده که به نام های پل تخت و جمال معروف اند.

وجود چشمه های آب معدنی بی شمار از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این منطقه است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم: چشمه ناانجیر، چشمه امامزاده، چشمه قلمو، چشمه باغ قاضی، چشمه مقنعه سر، چشمه بیدمشک، چشمه ریزآب و چشمه هل و گمبان.

تنوع زیستگاهی در پناهگاه حیات وحش بختگان بسیار زیاد است. به گونه ای که بیش از 46 گونه پستان دار، 36 گونه خزنده، 218 گونه پرنده و 23 گونه ماهی در این پارک وجود دارد.

در پارک ملی بختگان فارس، پرندگانی همچون کبک، تیهو و هوبره وجود دارند. که هوبره اغلب اوقات در کشتزارها هم دیده می شود. در تالاب بختگان نیز پرندگانی مانند فلامینگو و درنای وحشی به وضوح دیده می شوند. از جمله پرندگان نادر و کمیابی که در دشت پارک ملی بختگان استان فارس زندگی می کنند، کرکس مصری را می توان نام برد.

پوشش گیاهی پارک ملی بختگان بسیار متنوع است و در آن درختچه های کمیابی مانند بنه، قیچ، بادام کوهی و تنگرس می رویند.
حیات وحش پارک ملی بختگان در 12 اسفند سال 1347 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1354 به به عنوان پناهگاهی برای حیات وحش مصوب شد. شما می توانید در تور شیراز گردی از این مکان دیدن کنید.
آدرس پارک ملی بختگان: شیراز،70 کیلومتری غربی شهرستان نی ریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید