موزه نادری مشهد

21947 2015/09/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 19 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

این آرامگاه در سال 1145 برای اولین بار ساخته شده است.

نادرشاه افشار در زمان خود دستور ساخت آرامگاهی را برای خویش داده که این آرامگاه در سال 1145 مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا (ع) ساخته شد که جنس آن از خشت و گل بود. در سال 1296 استخوان های نادرشاه از تهران به مشهد منتقل شد و در محل فعلی آرامگاه مقبره ای برای وی ساختند. در سال 1335 انجمن آثار ملی قصد برپایی مقبره ای در شأن نادرشاهی را گرفتند، این موزه توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و اجرا شد و در سال 1342 به بهره برداری رسید و امروزه به یکی از جاذبه های تاریخی تور مشهد تبدیل شده است.

موزه نادری مشهد در نزدیکی حرم امام رضا (ع) واقع شده است. موزه باغ نادری مشهد به منظور معرفی آثار تاریخی و ادوات جنگی دوره نادرشاه افشار می باشد. ساختمان کلی موزه در میان باغ نادری بنا شده است که در قسمت ورودی گیشه بلیط عبور و مرور را کنترل می کند و پس از وارد شدن بنای موزه لا به لای درختان خودنمایی می کند. پیش تر از بنای موزه شما شاهد مجسمه ی سنگی نادر هستید که سوار بر اسب و به تاخت می رود.

شرح تالار های باغ موزه نادری

موزه نادری مشهد در خیابان آیت الله شیرازی واقع شده است در قسمت اصلی این بنا یادبود از نادرشاه افشار، آرامگاهی در دو تالار به منظور معرفی آثار تاریخی این دوره ساخته شده است.

تالار شماره یک : انواع سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد.

تالار شماره دو : این تالار در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد، انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است. تابلوی طراحی و نصب شده که اختصاص به معرفی نادرشاه، قصر خورشید، آرامگاه نادری، ابوالحسن صدیقی و کلنل محمد تقی خان پسیان دارد در این تالار به نمایش گذاشته شده است.

اکنون باغ موزه نادری مشهد در محوطه ای به وسعت ۱۴۴۰۰ متر مربع در مرکز شهر مشهد قرار دارد. همچنین در گوشه شمالی باغ موزه نادری، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد. محمد تقی پسیان ملقب به کلنل یکی از نظامیان اواخر دوره قاجاریه بود که پس از جنگ جهانی اول به خراسان منتقل شد. طراحی سنگ قبر وی به دست هوشنگ سیحون و شعر سنگ قبر به گفته عارف قزوینی بوده است.

در چشم‌ انداز خارجی این موزه نادری در مشهد تندیسی از نادرشاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز سنگی مرتفع ساخته شده است که خود نشان از جنگاوری های نادرشاه و سپاه او داشته است. نادر شاه فرمانروایی جدی، نترس و شجاع بود.

در موزه ی نادری مشهد، بنای نادرشاه متصل به بنای آرامگاه است و مجسمه مفرغی سواره وی به ارتفاع ۶٫۵ متر با مجسمه ۳ سرباز پیاده که در کنار اسب ایستاده اند از شهر رم به مشهد حمل شده و بر فراز پایه آن استوار گشته است. طرح این مجسمه توسط استاد ابوالحسن صدیقی تهیه شده و پایه ریزی آن در کارخانه بروتی ایتالیا انجام شده است.

معماری موزه نادری

معماری موزه نادری مشهد به گونه ای است که در هندسه اصلی از ترکیب دو شکل مربعی و مثلث الهام گرفته شده است. تالار مربع دارای دو دیوار قرمز رنگ از جنس سنگ است و سنگ مزار نادر شاه در پناه این دو دیوار جای دارد و در ادامه آن که ستون ها با دیواره ی باز تشکیل شده اند قرار دارد، این فضا تداعی گر صحنه های جنگ است.

از درب ورودی نمای نمایان منسوب به تبر و زین است که به گفته ی عده ای این تلاش برای نشان دادن جنگاوری ها و دلاوری های نادرشاه افشار بوده است.

ساخت موزه نادری مشهد با معماری و طراحی هوشنگ سیحون تحت نظارت شرکتی خارجی انجام شد. یکی از سنگ تراشان موزه نادری علیرضا سلیمانی بوده است که در تعریف ساخت این موزه ادعا دارد سنگ ها را از کوهسنگی می آوردند بعلاوه سنگ های پایه ها و سکوهای راه آهن مشهد، سنگ های آرامگاه خیام، آرامگاه نادر، رستوران و موزه آرامگاه فردوسی، جدول و بیمارستان قائم مشهد و … همه از سنگ های کوهسنگی ساخته شدند.

تصاویر موزه نادری مشهد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید