رود کارون خوزستان

16338 ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

رود کارون بزرگترین و طولانی ترین رود ایران است و تنها رود کشور می باشد که بخشی از آن قابلیت کشتیرانی دارد. این رودخانه آب آشامیدنی شهر اهواز را تامین می کند و در ادامه مسیر خود به اروند رود ملحق شده و از آنجا به خلیج فارس و اقیانوس هند می ریزد. اندازه های رود کارون خوزستان برای عبور کشتی های کوچک که به آنها لبخ نیز می گویند، بسیار مناسب است.

سرچشمه رود کارون را می توان در کوه های دنا یافت. اولین بار در زمان قاجار بود که انگلیسی ها به اهمیت رود کارون پی بردند و با برقرار کردن سرویس کشتیرانی، کالاهای خود را تا شهر اهواز و شهرستان شوشتر رساندند. حمل و نقل دریایی ارزانترین روش حمل کالاست و از این رو بنادر آبادان، خرمشهر و امام (ره) که در حاشیه رود کارون بنا شده اند، بسیار پر رفت و آمد می باشند. این بنادر محل ورود محصولات خارجی به ایران و همچنین صادرات محصولات داخلی به دیگر کشورهای جهان است.

سرچشمه کارون و حاشیه آن محل تشکیل تمدن های بزرگی است که سالیان درازی بر ایران حکومت می کرده اند. اهمیت رود کارون اما به همین مسایل محدود نمی شود. سدهای مختلفی بر سر راه رود کارون اهواز ساخته شده اند، از جمله سدهای مسجد سلیمان، سد تنظیمی گتوند، سد گتوند علیا و سدهای کارون1، 3 و 4. این سدها وظیفه تامین برق بخش بزرگی از ایران را بر عهده دارند و در طول سال پذیرای گردشگران و خانواده های بسیاری هستند که برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات به آنها مراجعه می کنند.

زیبایی های رود کارون در استان خوزستان فراروان است. در حال حاضر 8 پل بر روی رود خانه کارون اهواز ساخته شده و در نقاط مختلف می توان پوشش های گیاهی گوناگون را در اطراف آن مشاهده کرد. این رود که سرچشمه آن در استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد مهمترین رود ایران است و در حاشیه آن همواره می توان قایق هایی را یافت که شما را به تفریح و گردش بر روی رودخانه کارون اهواز دعوت می کنند.

درون رود فواره هایی با چراغ ها شب نما نصب شده که در هنگام شب نمای بسیار زیبایی دارند. رود کارون یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری اهواز است و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند لذت قایق سواری بر روی بزرگترین رود ایران را از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید