shishegar-khane-1

بازار شیشه گرخانه تبریز

18455 ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.5]
آدرس

تاریخچه بازار شیشه گرخانه تبریز

بازار تاریخی شیشه گرخانه یکی از آثار ملی در شهر تبریز می باشد، که نماد تجارت آن دوران بوده است. بازار شیشه گرخانه از بازارهای قدیمی تبریز در بافت قدیم آن می باشد که همواره مورد توجه قرار گرفته و در سال های اخیر ورودی بنا نیز مرمت شده است. در دوران قبل از انقلاب حدود دهه 30 این بازار در کل کشور به بازار کتاب معروف بوده و ادبا از سراسر کشور برای تهیه کتاب به این فضا می آمدند.

shishegar-khane-2

مشخصات کلی بازار

بازار شیشه گرخانه تبریز با مساحتی حدود یک کیلومتر جزو بازار های مدنی و فرهنگی بوده است. در این بازار اعیاد و جشن های بزرگ بعلاوه عزاداری های با شکوه بر پا می گردید. ورودی بازار در سال های گذشته مرمت و نورپردازی شده است.

بازار شیشه گرخانه در دهه های 30 و 40 محل فروش کتاب های بسیاری بوده، فضلا و مردم اهل ادب در این محل دور هم جمع می شدند و محمل های ادبی تشکیل می دادند.

shishegar-khane-3

بخش تجاری بازار

بازار سنتی شیشه گرخانه تبریز از بازارهای مهم و ثروتمند در آن دوران بحساب می آمده، تجارت اصلی در بازار از فروش انواع شیشه و بلور حاصل می شده است. غرفه های فعال در بازار در آن دوران بلورجات، ظروف شیشه ای، لوازم شیشه ای و لوازم تزئینی شیشه ای را تولید و عرضه می کردند.

امروزه از بازار شیشه گرخانه تنها نام آن باقی مانده و از آن صنف در بازار فعال نیستند، غرفه های فروش در حال حاضر به عرضه گیاهان دارویی و عطاری ها و سایر صنف های وابسته اختصاص داده شده است.

آدرس بازار شیشه گرخانه تبریز : تبریز، حدفاصل خیابان تربیت و خیابان شهدا

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید