تپه حسنلو نقده ارومیه

13337 2019/11/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه تپه حسنلو نقده به بیش از 7 هزار سال قبل از میلاد میرسد.

تپه حسنلو نقده کجاست؟

آذربایجان غربی یکی از زیباترین استان های ایران است که جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است و یکی از این جاذبه ها تپه حسنلو نقده می باشد. این تپه بیش از چندین هزار سال قدمت داشته و یادگاری از تاریخ بلند و بالای آذربایجان غربی است. برای رفتن به تپه حسنلو نقده باید به شهر نقده بروید، این شهر در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد و میراث ارزشمندی از بزرگترین شخصیت های تاریخ در آن به جای مانده است.

عکس تپه حسنلو نقده

شهر نقده در 95 کیلومتری جنوب شرقی ارومیه قرار دارد و تپه حسنلو در نقده هم در همین شهر تاریخی قرار گرفته است. تپه باستانی حسنلو نقده شبیه به یک دایره با قطری حدود 250 تا 280 متر می باشد. این تپه در میان دو روستای حسنلو و امین لو قرار گرفته است و در اطرافش هم تپه های متعدد دیگری نیز وجود دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی تاریخ های به جای مانده در گذشته قومی به نام قوم مانائی بر روی این تپه زندگی می کردند. بر اساس گفته های باستان شناسی بیش از 10 دوره مختلف، افرادی بر روی این تپه سکونت داشته اند که در ادامه نام شان را خواهیم آورد.

سکونت در تپه حسنلو شهرستان نقده ۱۰ دوره مختلف زمانی دارد که در میان آن ها دوره دهم از همه قدیمی تر است که در حدود ۶ هزار سال قبل از میلاد شروع شده است. از دوره های دهم، نهم و هشتم اطلاعات زیادی در دست نیست حال آنکه درباره ی دوره های هفتم تا اول اطلاعات بیشتری در دست است چون بر روی این تپه آثار بیشتری از این دوره ها پیدا شده است. مثلا ظروف خاکستری سفالی کشف شده در این محل متعلق به دوره پنجم سکونت هستند و به نظر می آید که بناهای خشتی و گلی هم برای همین دوره باشد.

از مهمترین آثاری که از دوره چهارم سکونت به جای مانده بناهای سنگی است که اطلاعات زیادی را درباره آن دوره به دست می دهد. دوره سوم سکونت همزمان با حکومت مادها و دوره دوم سکونت همزمان با دوره پارت ها می باشد. دوره اول هم مصادف با اواخر دوره ساسانی و اوایل اسلام است که امروز هیچ آثاری از آن دوره در حسنلو دیده نمی شود و همگی نابود شده اند. یکی از با اهمیت ترین دوره های سکونت بر روی تپه دوره چهارم است که اغلب بناهای سنگی متعلق به این دوره اند و تا به امروز بررسی های زیادی هم بر روی آن ها صورت گرفته است.

همانطور که گفتیم در 10 دوره مختلف زمانی بر روی تپه حسنلوی نقده کسانی زندگی کرده اند که از بین تمام آن ده دوره، دوره دهم بسیار قدیمی است و مربوط به 6 هزار سال پیش از میلاد بوده است. متاسفانه از دوره های هشتم تا دهم هیچ اطلاعات خاصی پیدا نشده است اما در مورد دوره های اول تا هفتم آثار و اطلاعات بسیاری یافت شده است. برای مثال ظروفی سفالی و خاکستری در کند و کاو ها بر روی این تپه کشف شده است که پس از تحقیقات مشخص شد متعلق به دوره پنجم سکونت هستند. به گفته باستان شناسان ممکن است بناهای خشتی و گلیهم متعلق به همین دوره باشند.

بر روی تپه حسنلو در نقده یک برج بسیار مستحکم وجود دارد که در آن بخش هایی مانند اتاق، سالن های بزرگ، و دیوارهای دفاعی ساخته شده است. حیاط این قلعه در قسمت مرکزی آن قرار گرفته و ابعادش 29 در 19 متر می باشد. در ضلع شرقی حیاط هم یک تاار بزرگ و 4 انبار وجود دارد. چند سال پیش در داخل این تالار خمره هایی کشف شد که به گفته باستان شناسان در گذشته از این خمره ها برای ذخیر آب استفاده می کردند. این تالار بسیار مسحتکم است و طول آن 16 متر و عرضش 4 متر می باشد. 4 ستون محکم با فاصله 5 متری از یکدیگر هم در این تالار وجود دارد.

در ضلع جنوبی حیاط این قلعه دومین تالار بزرگ قرار گرفته است و بر اساس تحقیقات مشخص شده است که ابتدا تالار اول که در سمت شرقی قرار دارد بلا استفاده مانده و سپس از تالار جنوبی به عنوان عبادتگاه استفاده می شده است. مساحت تالار دوم خیلی از تالار اول بیشتر است و سقف آن هم از جنس چوب می باشد. در مرکز تالار یک سکو وجود دارد که برای انجام فرایض و تشریفات دینی ساخته شده است. این تالار به اسلحه خانه و آشپزخانه هم راه داشته و خود تالار هم دارای دو درب ورودی بوده است. همچنین یک راهرو در این سالن وجود دارد که به تالار سوم منتهی می شود. در این راهرو یک جام طلا کشف شده است و اکنون در موزه میراث فرهنگی قرار دارد.

برای تماشای قلعه حسنلو نقده ابتدا باید به روستای حسنلو بروید. فاصله این روستا تا تپه حدود 10 کیلومتر می باشد. وجه تسمیه این تپه به این خاطر است که در نزدیکی روستای حسنلو قرار گرفته است به همین دلیل با این نام شناخته می شود. پس از گشت و گذار در قلعه و تپه حسنلو نقده ارومیه می توانید به کنار دریاچه حسنلو بروید که در نزدیکی همین تپه قرار دارد. همچنین شما می توانید در تور ارومیه گردی هم از این مکان تاریخی بازدید کنید.

آدرس: آذربایجان غربی، شهرستان نقده، 10 کیلومتری روستای حسنلو، تپه حسنلو نقده

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید