سوغات شهرکرد چیست

51752 ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 93 امتیاز : 3.9]

سوغات شهرکرد موضوع این پست است که به شرح آن خواهیم پرداخت. شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری است که جاذبه های طبیعی گردشگری بسیاری دارد و نظر گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب میکند. حتماً برای سفر به شهرکرد که مرتفع ترین شهر ایران است و لقب بام ایران را به خود گرفته در فصل تابستان برنامه ریزی کنید. مسلماً در کنار لذت بردن از مناطق دیدنی، به فکر تهیه سوغاتی شهرکرد هستید و این دغدغه هر لحظه ی شما در سفر است. از سوغاتی های معروف شهرکرد که به شما پیشنهاد می دهیم انواع کشک و قره قوروت، بادام، داروهای گیاهی و گز بلداجی است. 

از جمله دیگر سوغاتی های خوراکی شهرکرد:

 • عسل
 • گردو
 • پولکی
 • نبات 
 • آجیل میوه

بادام شهرکرد

بادام یکی از محصولات کشاورزی شهرکرد است که بعنوان یک کالای صادراتی می توان از آن یاد کرد. یکی از مرغوب ترین نوع بادام بعلت کوهستانی بودن و آب فروان در سامان منطقه ای اطراف شهرکرد بدست می آید. بادام همانند گردو و پسته از خشکبارهای ارزشمند و مغذی است که برای بدن فواید بسیاری دارد. از جمله فواید بادام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منبع اسدآمینه 
 • بهبود گردش خون
 • منبع پتاسیم، منیزیم و ویتامین D

مغز بادام در کنار دیگر خشکبار مخلوط فوق العاده و بسیار خوش طعمی است و می توانید به عنوان سوغاتی مقوی و خوشمزه ی شهرکرد برای اقوام خود ببرید.

گز بلداجی شهرکرد

گز از شیره ای سفید رنگ بنام انگبین درست می شود که در کوهستان های چهارمحال بختیاری جمع آوری می شود. شهر بلداجی از قدیم تولید کننده گز بوده و به همین علّت گز شهرکرد به گز بلداجی شهرت یافته است. گز بعنوان سوغات شیرین شهرکرد شهرت یافته است و هر کسی را شیفته ی خود می کند. توضیحات بیشتر درباره انگبین و گز در بخش سوغات اصفهان آمده است. شما میتوانید این سوغات خوشمزه را از شهرکرد در دو نوع پسته ای و بادامی تهیه کنید که هر کدام طعم منحصر بفردی دارد. 

کشک و قره قوروت شهرکرد

عشایر بسیاری در استان چهارمحال بختیاری و اطراف شهرکرد هستند و دامداری به تبع آن یکی از پر رونق ترین شغل ها در این استان است. کیفیت مراتع و چراگاه ها بر شیر و سایر لبنیات این منطقه تاثیر میگذارد و طعم فوق العاده ای به آن ها می دهد. آنچه به شما توصیه میکنیم از بین انواع لبنیات این منطقه بعنوان سوغاتی شهرکرد تهیه کنید قره قوروت شهرکرد است که در زبان محلی به قاوا معروف می باشد و کشک شهرکرد که خیلی خوشمزه است. این محصولات منبع غنی از کلسیم می باشند که در بهبود بیماری هایی همچون پوکی استخوان موثر هستند. 

گیاهان دارویی شهرکرد

شهرکرد در زمینه گیاهان دارویی و وحشی مخصوصاً در فصل بهار بازار گرمی دارد. به این علّت که تنوع گیاهان خودرو در مناطق کوهستانی شهرکرد و چهارمحال بختیاری بسیار است. از جمله این گیاهان بعنوان طعم دهنده در غذاها محلی استفاده می شوند پاکلاغ، شنگ، کرفس کوهی، چاووک، کنگر، موچه، اوماج و سلمان تره و ترشک هستند. همچنین گیاهان دارویی که میتوان در شهرکرد یافت قارچ، پر موسیر، لیباس، شیرین بیان، کاسنی، بابونه، آویشن، زنجبیل و … می باشد. که هر کدام خواص مخصوص به خود را دارند. 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • الناز اشرفی پور

  عالی بود. دوست دارم تابستون بیام ببینم