تور شهرکرد گردی

قبل از سفر به شهرکرد حتما این مطلب را بخوانید 11877 2018/09/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: شهرکرد از قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد که طبق یافته های باستان شناسی قدمتی هفت هزار ساله دارد و تاریخ پیدایش آن به دوره اشکانیان و ساسانیان برمیگردد. در گذشته این شهر با نام دهکرد شناخته می شده که واژه کرد به معنی چوبان، از شغل ساکنین اولیه این منطقه گرفته شده است. در سال 1314 پس از ثبت دهکرد به عنوان یکی از شهر های کشور، نام آن به شهرکرد تغییر کرد.

شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و از شهرهای مرکزی ایران می باشد. این شهر در ناحیه مرتفعی در بخش شمالی رشته کوه زاگرس واقع شده است و مرتفع ترین مرکز استان کشور به حساب می آید که به بام ایران شهرت دارد. به طور کلی استان چهارمحال و بختیاری اقوام مختلفی را در خود جای داده است و شهرکرد نیز به عنوان مرکزیت آن از این موضوع مستثنی نبوده و می توان آن را از جمله شهرهای کشور که لهجه های گوناگونی را در خود جای داده اند دانست. برخلاف تصورات عمومی، زبان بومی مردم این شهر فارسی می باشد که با لهجه دهکردی آمیخته شده است.

از لحاظ تاریخی نیز این شهر یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرهای کشور به حساب می آید و طبق یافته های تاریخی قدمت آن به هفت هزار سال پیش برمیگردد و همین موضوع شهرکرد را به یکی از شهرهای تاریخی کشور تبدیل کرده است. همچنین واقع شدن در منطقه کوهستانی کشور باعث پیدایش جاذبه های طبیعی گردشگری در شهرکرد شده است که هرساله گردشگران زیادی برای بازدید از آنها به این شهر سفر میکنند.

تور شهرکرد گردی,جاذبه های تاریخی شهرکرد,جاذبه های طبیعی شهرکرد
اطلاعاتی درباره شهر شهرکرد
جمعیت
190000
مساحت
2006 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
038
تاریخ ثبت شهر
1314

بهترین فصل سفر به شهرکرد

شهرکرد در اقلیم نیمه مرطوب واقع شده است و به دلیل قرار گرفتن در ناحیه کوهستانی کشور، دارای زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدل می باشد. میانگین سالیانه دما در این شهر 11 درجه سانتیگراد و سردترین و گرمترین ماه های آن به ترتیب دی و مرداد می باشند. بهترین زمان برای تور شهرکرد گردی و سفر به این شهر زیبا فصل بهار است. در این فصل و به خصوص ماه های فروردین و اردبیبهشت، میانگین دما در گرمترین روزها به 22 درجه و در سردترین شب ها به 5 درجه سانتیگراد می رسد که دمایی مطلوب برای بازدید از این شهر زیبا و تاریخی می باشد.

جاذبه های گردشگری شهرکرد

طبیعت بکر، فرهنگ غنی و تاریخی کهن، شهرکرد را تبدیل به یکی از شهرهای گردشگری کشور کرده است. طبق برسی های انجام شده در شهرکرد و چند شهرستان اطراف آن مجموعا 240 جاذبه گردشگری یافت شده است که هرساله در فصل های بهار و تابستان گردشگران زیادی را با تورهای طبیعت گردی شهرکرد به سمت این شهر می کشاند. وجود آبشار های مرتفع در کنار غارهای کم نظیر و … تنها بخشی از جاذبه های طبیعی شهرکرد را تشکیل میدهند. علاوه بر این به دلیل قدمت هفت هزار ساله این شهر، بناها و آثار تاریخی فراوانی را می توان در آن یافت که هر یک نشان دهنده بخشی از فرهنگ و تاریخ کشورمان می باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با جاذبه های گردشگری شهرکرد آشنا کنیم.

جاذبه های طبیعی شهرکرد

شهرکرد از شهرهای غنی کشور به لحاظ جاذبه های طبیعی به شمار می آید. این شهر و مناطق اطراف آن، در ناحیه ای از کشور واقع شده اند که از لحاظ غارزایی استعداد بالایی دارند. از جمله این غارها می توان به غار دزک و غار سراب شهرکرد اشاره کرد که از جاذبه های طبیعی گردشگری این شهر به حساب می آیند. همچنین آبشارهای بی نظیری همچون آبشار دره عشق اردل در این شهر قرار دارند که از لحاظ زیست محیطی نیز از ارزش بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این به دلیل کوهستانی بودن این شهر و بارش فراوان برف در آن، پیست های اسکی در آن به چشم میخورد که گردشگران زیادی را در فصول سرد سال به سوی این شهر هدایت میکند. شما می توانید در تور طبیعت گردی شهرکرد از این جاذبه های طبیعی دیدن کرده و نهایت لذت را ببرید.

 • مناطق جنگلی اطراف شهرکرد : منطقه جنگلی بازفت، منطقه جنگلی اردل
 • پارک های جنگلی شهرکرد : پارک جنگلی پروز شهرکرد، پارک آبی جنگلی شهرکرد
 • چشمه های شهرکرد : چشمه دیمه شهرکرد، چشمه کوهرنگ شهرکرد
 • کوه اطراف شهرکرد : کوه جهان بین هفشجان
 • آبشارهای اطراف شهرکرد : آبشار دره عشق شهرکرد، آبشار آتشگاه لردگان، آبشار زردلیمه شهرکرد
 • تالاب های اطراف شهرکرد : تالاب چغاخور شهرکرد، تالاب سولقان شهرکرد ، تالاب گندمان بروجن
 • روستاهای اطراف شهرکرد : روستای سرآقاسید کوهرنگ، روستای آزادگان شهرکرد، روستای ارجنک شهرکرد، روستای خوی شهرکرد و …
 • غار های اطراف شهرکرد : غار چما چهارمحال و بختیاری، غار سراب شهرکرد، غار دزک شهرکرد

جاذبه های تاریخی شهرکرد

براساس پژوهش های انجام شده پیشینه شهرکرد به دوره ساسانیان و اشکانیان برمیگردد و تاریخی هفت هزار ساله را در برمیگیرد. به همین علت این شهر به عنوان یکی از کهن ترین مناطق بشری شناخته شده و در آن جاذبه های تاریخی فراوانی یافت می شود. از جمله جاذبه های تاریخی شهرکرد می توان به مسجد جامع محب علی بیگ که مربوط به دوره افشار می باشد و قلعه هایی همچون قلعه دزک و چالشتر شهرکرد اشاره کرد. علاوه بر این دو تپه شهر کهنه و اسکندری که جزو اولین سکونتگاه‌ های دوره نوسنگی به حساب می آیند و قدمت آنها به دوران پیش از تاریخ ایران باستان و حدود نه هزار سال پیش برمیگردد، در این شهر واقعه شده اند. در این دو منطقه آثار تاریخی فراوانی وجود دارد که بیانگر تمدن بشریت در گذشته دور می باشد.

 • مساجد تاریخی شهرکرد : مسجد جامع چالشتر شهرکرد، مسجد جامع محب علی بیگ، مسجد جامع شهركرد و …
 • حمام تاریخی شهرکرد : حمام درب امام زاده شهرکرد
 • آرامگاه تاریخی شهرکرد : آرامگاه دهقان سامانی ، امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون
 • تونل تاریخی شهرکرد : تونل کوهرنگ
 • کاروانسرای تاریخی شهرکرد : کاروانسرای شلیل شهرکرد
 • پل تاریخی شهرکرد : پل زمان خان سامان شهرکرد
 • موزه تاریخی شهرکرد : موزه باستان شناسی شهرکرد
 • قلعه های تاریخی اطراف شهرکرد : قلعه دزک شهرکرد، قلعه چالشتر شهركرد، قلعه جونقان شهرکرد و …

مراکز خرید شهرکرد

از اصلی ترین بخش های سفر با تور شهرکرد گردی، گشت و گزار در مراکز خرید و شناخت و خرید سوغاتی های آن می باشد. بازار مرکزی شهرکرد با بافت قدیمی خود، از گذشته دور جزو مراکز اصلی خرید این شهر به حساب می آمده است و امروزه نیز به عنوان هسته مرکزی اقتصاد شهرکرد محسوب می شود. مرکز خرید ستاره شهر شهرکرد و مجتمع تجاری میلاد شهرکرد از جمله مراکز خرید مدرن این شهر هستند.

 • مراکز خرید شهرکرد : بازار مرکزی شهرکرد،مرکز خرید ستاره شهر شهرکرد ، مجتمع تجاری میلاد شهرکرد

هتل های شهرکرد

وجود جاذبه های تاریخی و طبیعی در شهرکرد باعث جذب توریست در فصول مختلف سال به این شهر شده است. به همین جهت هتل ها و مناطق اقامتی در این شهر برای سکونت گردشگران ساخته شده است. در شهرکرد هتل پنج ستاره ای به چشم نمی خورد اما دو هتل چهار ستاره و چند هتل دیگر آماده میزبانی از گردشگران این شهر می باشند.

 • هتل های چهار ستاره شهرکرد : هتل پارسیان آزادی شهرکرد، هتل بام بروجن شهرکرد
 • هتل های سه ستاره شهرکرد : هتل دامون شهرکرد
 • هتل های دو ستاره شهرکرد : هتل جهانگردی شهرکرد
 • هتل آپارتمان های شهرکرد : هتل آپارتمان دامون شهرکرد، خانه مسافر تلفنخانه شهرکرد

سوغات و صنایع دستی شهرکرد

یکی از دغدغه های اصلی هر سفری تهیه سوغاتی می باشد. شهرکرد نیز سوغات منحصر به فردی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به انواع کشک و قره قوروت، گز، گردو، آجیل میوه، عسل و داروهای گیاهی اشاره کرد. صنایع دستی شهرکرد به دلیل حضور عشایر و روستاییان تنوع زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به بافته های پشمی مانند کلاه و دستکش، گلیم بافی و تولید قالی و قالیچه اشاره کرد.

نقشه شهر شهرکرد

شهرکرد در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قرار دارد و به همین علت به عنوان مرتفع ترین شهر ایران شناخته می شود و به بام ایران معروف شده است. طول جغرافایی این شهر 49 درجه و 22 دقیقه تا 50 درجه و 49 دقیقه‌ و عرض جغرافیایی آن 32 درجه و 20 دقیقه تا 33 درجه و 31 دقیقه می باشد. شما می توانید نقشه شهرکرد را از معابر ورودی آن تهیه نمایید.
لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید