مسجد اعظم ارومیه

11325 ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مسجد اعظم ارومیه به سال 1351 برمیگردد.

مسجد اعظم ارومیه کجاست؟

ارومیه به عنوان شهر مذاهب و ادیان ایران شناخته می شود. در این شهر اماکن مذهبی قومیت های مختلف وجود دارد که برای پیروانش بسیار مقدس هستند. مسجد اعظم ارومیه یکی از مساجد معروف شهر ارومیه است که در سال 1351 هجری شمسی بنا گردید. این مسجد عمده شهرت خود را در خلال قیام های ظلم بر علیه باطل در سال 1357 به دست آورد. در تاریخ دوم بهمن ماه 1357 مردم ارومیه به رهبری آیت الله غلامرضا حسنی بر علیه مستکبرین قیام کردند. پس از وقوع چندین درگیری، مردم به مسجد اعظم پناه بردند اما با این وجود نیروهای مستکبرین مسجد را به توپ بستند و عده زیادی را به شهادت رساندند. ماجرای به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه تا مدت های زیادی نقل محافل مردم در انتقاد از رژیم شاهنشاهی بود.

مسجد اعظم در ارومیه در گذشته با نام مسجد بازارباش ارومیه نیز شناخته می شد. پلان معماری مسجد اعظم ارومیه مستطیل شکل طراحی شده که گنبد اصلی در مرکز آن قرار گرفته است. این گنبد بر روی هشت پایه و ستون مرمری سفید رنگ قرار دارد. در پایین گنبد بصورت سرتاسری نورگیر کار شده که تامین کننده بخش اعظمی از نور داخلی مسجد می باشد. در زیر نورگیرها نیز کاشی های زیبایی به چشم می خورد که با آیات قرآنی به سبک اسلیمی تزئین شده است.

مسجد اعظم ارومیه به عنوان یکی از جاذبه های مذهبی ارومیه، در بافت قدیمی شهر ارومیه واقع شده است. این مسجد از سمت میدان گندم فروشان و بازار، دو درب ورودی دارد. درب سمت راست با کاشی های لعابدار تزئین شده که جملات جلاله بر روی آن به چشم می خورد. بر روی درب دیگر نیز اسامی امامان معصوم با زمینه لاجوردی و به رنگ سفید نگاشته شده است. در داخل مسجد اعظم چهار گنبد کوچک هشت ضلعی در گوشه های آن دیده می شود که بدون پایه و ستون هستند. محراب مسجد در ضلع شرقی قرار گرفته و با آبات قرآنی مزین شده است. بر روی پنجره ای که به سمت میدان گندم فروشان گشوده می شود نیز کاشی های زیبایی که بر روی آنها آیاتی از کلام الله مجید نوشته شده است. نام مسجد اعظم ارومیه و تاریخ ساخت آن نیز بر روی این نوار از کاشی ها به چشم می خورد. 

ادرس مسجد اعظم ارومیه : استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه، خیابان عسگرآبادی، میدان گندم فروشان

تصاویر مسجد اعظم ارومیه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید