خانه امین التجار اصفهان

13373 2019/06/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه امین التجار اصفهان به دوران قاجار مربوط میشود.

خانه امین التجار کجاست؟

خانه امین التجار در اصفهان از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان است که در خیابان عبدارزاق محله ی پشت بارو واقع شده است.

عکس خانه امین التجار اصفهان

این بنا که با نام خانه ی امین اصفهان نیز شناخته می شود متاسفانه در اثر احداث و گسترس خیابان حیاط نسبتا وسیع آن از بین رفته است. خانه ی امین متعلق به محمد علی امین التجار از تجار پرآوازه و بسیار مشهور اصفهانی بوده است. نسب ایشان به سادات خاتون آبادی می رسد. خانه امین التجار اصفهان که متعلق به دوره ی قاجاریه است بعد از محمد علی امین التجار به حبیب الله پسرش می رسد، وی نیز در نزد پدرش امور تجارت و کسب و کار را آموخته و بین مردم دارای اعتبار است به همین دلیل بعد از پدر او لقب امین التجار را به ارث می برد.

امین التجار اصفهانی در جریان مشروطه همواره پشتیبان مبارزان بوده است واز مشروطه خواهان حمایت کرده است. او به دلیل کسب و کار و فعالیت های تجاری گسترده اش بارها به کشور های خارجه و همین طور تهران مسافرت کرده و با رجال و دولت مردان سیاسی و مذهبی به نشست و برخاست پرداخته است.
خانه تاریخی امین محل برگزاری جلسات در جریان مبارزه مشروطه و بعد از آن بوده است و همین طور حبیب الله امین التجار چندین بار نماینده ی مردم می شود و مردم به نمایندگی او رای مثبت می دهند. او یک بار در زمان جنگ جهانی و یک بار دیگر در زمان رضاخان طعم حبس را چشیده و به زندان افتاده است.

بانو نصرت بیگم امین ملقب به مجتهده امین، تنها بانوی عالم و عارف شیعی آن دوران در این خانه ی تاریخی متولد شده است. خانه ی امین التجار در دو طبقه بنا شده که دارای 14 اتاق یکسره آیینه کاری و گچ بری شده است. صد حیف که حیاط زیبای عمارت از بین رفته و حالا میله های آهنی ایوان خانه را از نمای بیرون در بر گرفته است.

شش ستون بلند شیش متری در ایوان خانه امین التجار اصفهان وجود دارند و نمای ایوان با نقاشی و گچ بری تزیین شده است. دو ستون نیز دارای کنده کاری های بسیار زیباست. درب های خانه پر از منبت کاری و خاتم کاری های زیباست. این خانه از نظر زیبایی های بصری یکی از زیباترین خانه های اصفهان می باشد.

خانه امین التجار اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان است که در تاریخ 28 آذر 1354 با شماره ثبت 1280 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و شما میتوانید در تور اصفهان گردی از این بنای تاریخی دیدن کنید.

آدرس خانه امین التجار اصفهان: اصفهان، پشت مسجد نو – خیابان عبدالرزاق

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید