بقعه دوازده امام یزد

13599 2018/03/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بقعه دوازده اما در قرن پنجم هجری قمری بنا شده است.

یکی از کهن ترین شهرهای ایران که معماری آثار باستانی آن حیرت انگیز است، شهر یزد می باشد. بقعه دوازده امام یزد نیز یکی از همان بناهای باستانی به شمار می رود که در قرن پنجم هجری قمری در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده است. بقعه 12 امام یزد براساس پژوهش های تاریخی در زمان حکومت ابوجعفر علاالدوله کاکویه دیلمی، به دستور ایشان توسط چند تن از سرهنگانش بنا شده است.

البته به دلیل گذشت سال های زیادی از تاسیس آن و مرمت و بازسازی هایی که تاکنون انجام گرفته، باعث تغییراتی در ظاهر اولیه بنا شده است.

بقعه 12 امام در یزد، جزو چهارمین اثر تاریخی و دومین گنبد شناسنامه دار ایران شناخته می شود که در ضلع غربی خیابان امام، مجاور مدرسه ضیائیه که به زندان اسکندر نیز معروف است قرار دارد، یعنی کمی آن طرف تر از حسینه بزرگ محله فهادان. ناگفته نماند که همه این بناها نمونه های بی نظیری از معماری ایرانی را به جهان عرضه می دارند. سال ساخت بقعه دوازده امام به سال 429 هجری قمری بر می گردد که جزو بناهای کتیبه دار هم محسوب می شود.

پلان بقعه دوازده امام یزد نشان می دهد، بدنه ساختمان فعلی بنا در طول چند قرن اخیر تغییرات زیادی کرده، مثلا بدنه آن به هشت ضلعی تبدیل شده! در صورتی که بدنه بقعه ابتدا یک چهارضلعی بوده است. با دقت در معماری بقعه دوازده امام یزد می توانید مشاهده کنید در چهار جهت بنا گوشواره هایی قرار دارد که هرکدام درگاهی را در خود جای داده و وجود محراب در این عمارت تاریخی، باستان شناسان را به این باور رسانده که در این بنا مسجدی وجود داشته که مربوط به قرن دوم و سوم هجری  قمری بوده است.

به جرات می توان گفت: علت سرپا بودن بقعه، نوع ساخت این بنا می باشد، که دلیل آن تبدیل شدن پلان مربع به شکل تقریباً دایره شکل است، همانطور که از عکس بقعه دوازده امام یزد پیداست در ساخت بقعه از آجر استفاده شده و در تزئینات داخلی بنا از گچبری اسلیمی با طرح ساده به کار رفته که می تواند هر بیننده ای را لحظه های زیادی به خود خیره کند.

درون بقعه بر دیواره های آن نقاشی و کتیبه های رنگی بی نظیری با خط کوفی وجود دارد. مثلا در قسمت بالای بنا، گرداگرد گنبد آیه شریفه آیه الکرسی و در ضلع غربی بنا آیه 165 سوره مبارک بقره به چشم می خورد. کتیبه هایی که در ضلع شرقی وجود دارد گواه این هستند. البته کتیبه های دیگری نیز وجود دارد که تاریخ دقیق ساخت و سازندگان آن در دست نیست. گنبد این بنا نیز به دستور دو نفر به نام های ابو یعقوب و ابو مسعود از سرداران حکومت ابو جعفر علاء الدوله از سلسله کاکویان یزد بنا شد.

این بنا به عنوان یکی از آثار تاریخی با ارزش در سال 1313 با شماره 207 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بقعه دوازده امام به دلیل معماری اصیل و منحصر به فرد خود از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر یزد محسوب می شود.

عکس های بقعه دوازده امام یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید