MENUMENU
051-36040039

عمارت شاپوری شیراز

7025 ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ و عمارت شاپوری شیراز یکی از بناهای تاریخی و قدیمی شهر شیراز می باشد که در محله قدیمی انوری واقع شده است. تاریخچه عمارت شاپوری شیراز به حدود 100 سال قبل برمیگردد.

عمارت شاپوری شیراز کجاست؟

عمارت تاریخی شاپوری شیراز دارای وسعت 4635 متر می باشد. منزل شاپوری شیراز متعلق به فردی به نام عبدالصاحب شاپوری بوده و در سال های 1310 تا 1315 هجری در دو طبقه ساخته شده است. سبک معماری عمارت شاپوری شیراز بی نظیر است. 14 ستون به شکل قرینه با یکدیگر به همراه تزئینات خاص در گرداگرد بالکن عمارت مشاهده می گردد.

معماری عمارت شاپوری شیراز

باغ شاپوری شیراز,بنای تاریخی,تاریخچه عمارت شاپوری

علاوه بر تزئینات، گچبری ها و ستون های رنگی بنا، حوض پنچ پر بزرگ در وسط حیاط چشم اندازی زیبایی را به این عمارت باشکوه بخشیده است که شبیه معماری که در عمارت شاپوری صورت گرفته، در دیگر بناهای موجود در شهر شیراز مشاهده نمی شود.

از ویژگی های خاص عمارت باغ شاپوری شیراز، چند منظوره بودن اتاق ها و ساده بودن طرز ساخت آن ها می باشد. از جلوه های بنا می توان به وجود راه پله در مرکز عمارت و دو طرفه شدن آن و هدایت گردشگران به قسمت شاه نشین اشاره نمود.

تاریخچه عمارت شاپوری شیراز,رستوران عمارت شاپوری شیراز,شاپوري شيراز

باغ شاپوری شیراز شباهتی به دیگر عمارت های تاریخی زمانه خود ندارد و حتی می توان گفت که به عمارت های زینت الملوک و منطقی نژاد شباهتی نداشته و از آن ها نیز زیباتر است. در حال حاضر این عمارت به مجموعه تاریخی و فرهنگی تبدیل گشته و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

شاپوری شیراز,عکس عمارت شاپوری شیراز,عمارت شاپوری

سازمان میراث فرهنگی، کاخ شاپوری شیراز را در اواخر سال 1370 هجری شمسی، از مالکش خریداری نمودند و سپس به ثبت فهرست میراث ملی ایران رسید. عمارت شاپوري شيراز در حال حاضر یکی از جاذبه های زیبای گردشگری شهر شیراز است که گردشگران علاوه بر اینکه به سبک معماری دوره پهلوی آشنا می شوند می توانند از مناظر و فضای دل انگیز عمارت دیدن نمایند.

عمارت شاپوری شیراز آدرس,عمارت شاپوری شیراز فارس,عمارت شاپوری شیراز کجاست

برای دیدن انواع صنایع دستی شیراز نیز می توانید به کافه گالری عمارت مراجعه نمایید. مراجعه به کافی شاپ و رستوران عمارت شاپوری در محوطه باغ با سرو انواع دسرها و نوشیدنی ها و نواختن موسیقی خاطرات به یادماندنی را در ذهنتان مجسم خواهد کرد. تجربه سفر به زمان قاجاریه با عکس گرفتن در عکاسخانه قجری باغ شاپوری شیراز برای شما گردشگر عزیز نیز مهیا می باشد.

در شمال باغ و عمارت شاپوری شیراز در زمینی به مساحت 542 متر مربع در اواسط خیابان انوری خانه خردمند غربی  قرار گرفته است.

کاخ شاپوری شیراز,معماری عمارت شاپوری شیراز,منزل شاپوری شیراز

عمارت شاپوری در شیراز یک جاذبه گردشگری می باشد که در 16 مهر 1379 با شماره ثبت 2781 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و شما می توانید در تور شیراز گردی از این مکان زیبا دیدن کنید.

آدرس عمارت شاپوری شیراز : بلوار کریمخان زند، خیابان انوری، روبروی خیابان اهلی 

عکسهای عمارت شاپوری شیراز

باغ شاپوری شیراز,بنای تاریخی,تاریخچه عمارت شاپوری

باغ شاپوری شیراز,بنای تاریخی,تاریخچه عمارت شاپوری

باغ شاپوری شیراز,بنای تاریخی,تاریخچه عمارت شاپوری

باغ شاپوری شیراز,بنای تاریخی,تاریخچه عمارت شاپوری

باغ شاپوری شیراز,بنای تاریخی,تاریخچه عمارت شاپوری

باغ شاپوری شیراز,بنای تاریخی,تاریخچه عمارت شاپوری

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند