تنگه رازیانه ایلام

12177 2019/03/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تنگه رازیانه کجاست؟

یکی از مناطق گردشگری استان ایلام، تنگه رازیانه ایلام است که در غرب کشور قرار گرفته است. تنگه رازیانه یک دره باریک و عمیق است که در مناطق سرسبز و در 57 کیلومتری ایلام و در قسمت شرقی آن قرار دارد.

تنگه رازیانه از نظر جاذبه های طبیعتی جز یکی از مناطق بکر محسوب می شود که محیطی فوق العاده برای گردشگران دارد. این منطقه با طبیعت زیبایش هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کند.

 

درون تنگه رازیانه در ایلام یک رود روان با آبی کم عمق جاریست که منشا این آب، سراب گرو است. در فصول سردی مانند زمستان و بهارآب چشمه زیاد، اما در فصل تابستان آب آن بسیار کمتر است.
باریک بودن فضای داخلی تنگه موجب شده تا هیچگونه جانوری در آن زندگی نکند.

تنگه رازیانه ایلام با قرار گرفتن چندین پدیده طبیعی در کنار هم باعث شده اند تا تابلوی نقاشی زیبایی پیش چشمان ما به تصویر کشیده شود. پس از زلزله ای که در ایلام رخ داد و با گذشت سال های طولانی، این حادثه طبیعی باعث شد که لایه های ضخیم آهکی به مرور زمان از هم جدا شوند و شکل جدیدی به خود بگیرند.

این رویداد موجب شد تا شکاف ها و درزهای روی زمین نمایان شوند و دره ها را به وجود آورند. اکنون عمق این دره ها حدود 30 متر می باشد که در برخی از قسمت ها به یک متر هم می رسد. تنگه رازیانه در راستای جاده ماشین رو، تقریبا دو کیلومتر ادامه دارد، و این امکان را فراهم کرده تا از ارتفاع دره را تماشا کرد.


در نزدیکی این دره چشم اندازی دیدنی و غیر قابل وصف وجود دارد. اطراف جاده را کوه ها احاطه کرده اند و درخت های سرسبز و چمن ها روی کوه را پوشش داده اند.

رازیانه، یکی از گیاهانی است که مقدار بسیار زیادی از آن در اطراف این دره روییده می شود، و ازهمین جهت نام تنگه را رازیانه گذاشته اند.

به دلیل وجود تنگه در جاده اصلی این امکان برای گردشگران فراهم شده تا در تمام فصول بتوانند از آن بازدید نمایند.

بهترین فصل سفر به تنگه رازیانه فصل بهار و تابستان است. در فصل تابستان با وجود اینکه هوا بسیار گرم می باشد اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا با ورود به تنگه هوایی خنک و مطبوع وجود دارد که می توان از آن نهایت لذت را برد. و اما در فصل بهار می توانید لذت بیشتری از سفر خود به این منطقه ببرید زیرا در این فصل جاده ها کاملا سرسبز شده و رود درون تنگه پر آب و روان است.

75 هکتار از اراضی تنگه رازیانه استان ایلام در سال 1388 جز آثار طبیعی ملی شناخته و ثبت شد.

آدرس تنگه رازیانه: استان ایلام، در نزدیکی روستای چنارباشی، 45 کیلومتری شهر ایلام.

عکس تنگه رازیانه ایلام

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید