تالاب هورالعظیم خوزستان

14569 2018/09/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب هورالعظیم خوزستان کجاست؟

استان خوستان واقع در جنوب غربی کشور، جاذبه های طبیعی زیادی را در خود جای داده است. از جمله جاذبه های طبیعی که هر ساله گردشگران زیادی را راهی تورهای گردشگری در این استان میکند، تالاب هورالعظیم خوزستان می باشد. این تالاب که با نام تالاب هویزه خوزستان نیز شناخته می شود، یکی از وسیع ترین تالاب های کشور است که در  انتها رود کرخه واقع در دشت آزادگان قرار گرفته است.

تالاب هورالعظیم خوزستان مجموعا 118 هکتار مساحت دارد که فقط یک سوم از آن در ایران و سایر آن در عراق قرار گرفته است. آب مورد نیاز این تالاب از رودهای کرخه، اروند و دویرچ تهیه می شود و عمق آن در بخش های مختلف متفاوت می باشد. تالاب هویزه پوشش گیاهی منحصر به فردی هم دارد. در سرتاسر این تالاب گیاهانی همچون نیلوفر آبی، نی، تیره تیزک و … دیده می شوند که در سطح آب شناور می باشند. همچنین در بخش ساحلی نیز گیاهانی همچون کاهوی وحشی، سورمه و کاگله روییده اند.

تالاب هورالعظیم در خوستان جایگاه ویژه ای از لحاظ زیست محیطی در میان تالاب های موجود در کشور دارد. این تالاب در گذشته بخش مهمی از طوفان های شن و گرد و خاکی که از کشور عراق راهی استان خوزستان می شدند را خنثی می کرد اما متاسفانه به دلیل تخریب بخش وسیعی از آن در کشور عراق و همچنین احداث سد و جاده‌ سازی های نامتعارف توسط شرکت ملی نفت ایران، سلامت تالاب هورالعظیم و شادگان به شدت به خطر افتاده است به صورتی که در سال های گذشته میزان گرد و غبار موجود در هوای استان خوزستان و به ویژه شهر اهواز 21 برابر بیشتر از استاندارد جهانی گزارش شده است.

به علت خشک شدن تالاب هورالعظیم خوزستان، بسیاری از روستاها و مزارع اطراف آن که روزی محل سکونت حاشیه نشینان این تالاب بوده از بین رفته اند، به طوری که امروزه فقط شهر رفیع به عنوان محل مسکونی در اطراف تالاب هویزه باقی مانده است.

در سال 1396 دولت تصمیم به احیای تالاب هورالعظیم خوزستان گرفت و این عملیات از همان سال آغاز شد و طبق آمار منتشر شده تاکنون بیش از 80% این تالاب احیا شده است.

آدرس تالاب هورالعظیم : استان خوزستان، شهرستان هویزه، منطقه مرزی ایران و عراق

عکس های تالاب هورالعظیم خوزستان

   

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید