مسجد جامع خرمشهر

17783 ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخ این مسجد به 120 سال قبل بر می گردد.

مسجد جامع خرمشهر حدود 120 سال قدمت دارد اما نامی از سازنده آن در دسترس نیست. مسجد جامع خرمشهر در جنگ به یکی از نمادهای هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس تبدیل گشته است و روزهایی را یاد آور می شود که مردم شهر در حال دفاع از شهرشان بوده اند. از طرفی نمای مسجد و دیوار های تیر خورده  مسجد جامع پس از آزادسازی خرمشهر به همراه عکس معروف رزمندگان پس از فتح، تداعی کننده همان زمان است. این مسجد که نماد مقاومت نیز شناخته می شود برای گردشگران خارجی جذابیت دارد و آن را می شناسند، سالیانه تعدادی از آن ها برای دیدن این مسجد به خرمشهر سفر می کنند.

مسجد جامع خرمشهر قلب شهر بود که در اثر جنگ تحمیلی تقریبا 40 درصد مسجد تخریب می شود، دو گلدسته آن به صورت کامل از بین رفته و گنبد آن هم آسیب جدی می بیند، اما بعد از قطعنامه 1367 هر سال مبلغی برای بازسازی این شهر تخصیص پیدا می کند. که از جمله آن می توان زمینی به مساحت چهار هزار متر در شمال مسجد نام برد که خریداری شده و به تملیک مسجد در آمده است.

می توان گفت تنها مسجدی در ایران است که با پیشینه تاریخی یا معماری خود معروف نشده است. این مسجد سال 1348 که بنای اصلی آن موجود بوده است، قطعه زمینی از سوی دولت در ضلع غربی با مساحت 1209 متر مربع به مسجد اضافه می گردد و بنا را به شکل فعلی خود تبدیل می کند. با وجود خرابی های بسیاری که در طی جنگ تحمیلی تحمل کرد همچنان با صلابت و محکم پا بر جاست و همین ایستادگی در مقابل دشمن، مسجد جامع خرمشهر را نماد مقاومت این شهر کرد.

همانطور که ار عکسهای مسجد جامع خرمشهر پیداست، آن را با آجر ساده  و کاشی خشتی منقوش به آیات قرانی پوشش داده و حدود 800 متر مربع نمای آن را با کاشی کاری معرق تزیین کرده اند؛ ضمن اینکه این مسجد در سال 1390 به ثبت ملی رسیده و طرح توسعه  و بازسازی مسجد در سال 1394 تایید شد. دو گلدسته به ارتفاع 28 متر و گنبد آن که طی جنگ تحمیلی ازی بین رفته بودند با کاشی کاری های باز سازی کرده ان که این مسجد را قطب فرهنگی شهرستان خرمشهر تبدیل کرده است.

همان طور که گفته ش این مسجد نماد مقاوت شهر خرمشهر است و به همین خاطر یکی از دیوار های آن را که در جنگ تحمیلی تیرباران شده بود، حتی بعد از بازسازی به عنوان نشانه ای از آن زمان دست نخورده باقی گذاشته اند. در طی سال زائران و گردشگران زیادی برای دیدن این مسجد به این منطقه سفر می کنند اما به دلیل اهمیت معنوی آن بنایی مشابه را در موزه دفاع مقدس تهران ساخته اند. در خال حاضر این مسجد، نه تنها جزو جاذبه های گردشگری استان خوزستان، بلکه از جاذبه های گردشگری استان تهران نیز محسوب می شود.

عکس های مسجد جامع خرمشهر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید