امامزاده پیر محمد سنندج

13530 ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

امامزاده پیر محمد سنندج کجاست؟

شهر سنندج یکی از شهرهای گردشگری کشور می باشد که جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. امامزاده پیر محمد سنندج یکی از جاذبه های مذهبی و تاریخی این شهر به حساب می آید و به نوعی بیانگر قدمت شهر سنندج می باشد. امامزاده محمد بن یحیی معروف به پیر محمد و فرزند امامزاده پیر عمر می باشد. در زمان جنگ تحمیلی، بر اثر برخورد موشک ساختمان قدیمی این بنا تخریب شد و در سال 1368 عملیات بازسازی این بنا آغاز و در سال 1379 به امام رسید.

پلان امامزاده پیر محمد سنندج

گنبد مخروطی شکل امامزاده پیرمحمد سنندج در بالای تپه ای واقع شده است و به همین جهت از تمام نقاط شهر قابل رویت می باشد. علاوه بر این، گنبد مخروطی شکل ایشان یک هشت ضلعی منتظم می باشد که تمام اضلاع آن به سبک سلجوقیان کاشی کاری شده است و همچنین در این کاشی ها آیاتی از قرآن و سخنانی از پیامبر اکرم دیده می شود. پیش از ورود به صحن اصلی مقبره، ایوان کوچکی قرار دارد که اطراف آن را پنجره های رنگی پوشانده اند و زائرین در آن نماز می خوانند.

صحن ورودی امامزاده پیر محمد در سنندج محل جمع آوری نذرهای مردم و صحن اصلی که به سبک معماری طاق آهنگ ساخته شده است، محل اقامه نماز و برگزاری مراسم مذهبی می باشد. علاوه بر این هشتی‌ هایی در ورودی امامزاده قرار داده شده است که با شکست نور، نوری ملایم را به داخل مقبره انتقال می دهند و باعث ایجاد فضایی روحانی در داخل امامزاده می شوند.

امامزاده پیر محمد یکی از جاذبه های مذهبی استان کردستان و شهر سنندج می باشد که شما می توانید در تور سنندج گردی از این مکان بازدید به عمل آورید.

آدرس امامزاده پیر محمد سنندج : بخش مرکزی ، خیابان استقلال، محله گلشن، کوچه امامزاده پیرمحمد

عکس های امامزاده پیر محمد سنندج

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید