قلعه دم دم ارومیه

17460 2018/12/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 2.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه دم دم در ارومیه این اثر تاریخی چندین بار مورد حملات دولت صفوی و عثمانی قرار گرفت و آخرین بار در سال 1609 هجری قمری بازسازی شد.

قلعه دم دم کجاست؟

قلعه دم دم ارومیه بر روی کوهی به همین نام در سال 1018 هجری قمری بنا گردیده است.

ارومیه به عنوان یکی از شهرهای هدف گردشگری در ایران شناخته می شود که با توجه به قدمت زیاد، دارای جاذبه های بکر و جذابی است. یکی از مشهورترین آثار تاریخی ارومیه قلعه دم دم می باشد که مورد توجه تاریخ دوستان قرار دارد. قلعه دم دم ارومیه در سال 1018 هجری قمری بر روی کوهی به همین نام ساخته شد. شهرت کوه دم دم به سبب وقوع جنگ خونین موسوم به نبرد قلعه دم دم، میان اقوام کرد و نیروهای نظامی دولت صفوی بوده است. قلعه دمدم ارومیه پس از ساخت به دلیل حملات صورت گرفته چندین بار آسیب دید و به ویرانه تبدیل شد. آخرین بار امیرخان لپزرین حاکم منطقه برادوست در سال 1609 هجری قمری، ویرانه های قلعه را بازسازی نمود. این امر به سبب حفظ قدرت و جلوگیری از نفوذ بیشتر دولت عثمانی و صفوی صورت گرفت.

دم دم نام کوهستانی است که مابین دره قاسملو و باراندوزچای واقع شده است. برای رفتن به قلعه دیمدیم بعنوان یکی از قلعه های باستانی ارومیه، باید در کیلومتر 18 جاده ارومیه به مهاباد به روستای بالانج رفت و از آنجا به سمت این کوهستان و قلعه مشهور دم دم عزیمت نمود. این قلعه بر روی ارتفاع زیاد از کوه دم دم ساخته شده و در نواحی غرب، شمال و جنوب دارای حصار محکم و نفوذ ناپذیر می باشد. قلعه ی دم دم ارومیه از پنج قسمت تشکیل شده که دروازه قلعه در قسمت جنوبی قرار دارد. با ورود به قلعه و رفتن به قسمت شمالی آن با چشمه آب مواجه می شویم که در کنار آن یک حوض نیز دیده می شود. حوض مذکور توسط گنبد پوشانده شده و برای جلوگیری از احتمال خرابکاری و مسموم کردن آب آن توسط دشمنان، یک برج حفاظتی برای آن در نظر گرفته بودند. این حوض آب آشامیدنی افراد ساکن در قلعه را تامین می کرده است. کار هوشمندانه دیگر در زمینه جلوگیری از پیشامد کمبود آب قلعه، حفر گودال در ضلع جنوبی بوده که در زمستان یخ و برف در آن ذخیره می شده و در زمان های کم آبی مورد استفاده قرار می گرفته است.

در حال حاضر قسمت هایی از ساختمان اصلی قلعه ی دم دم ارومیه که با سنگ و آجر ساخته شده و بخش هایی از دیوارها سالم مانده اند. نشاط آوران بازدید از این اثر تاریخی که یکی از جاذبه های تاریخی ارومیه می باشد را به شما پیشنهاد می کند.

آدرس قلعه دم دم : استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه، کیلومتر 18 جاده ارومیه به مهاباد، روستای بالانج

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید