موزه شاهرود سمنان

9085 2019/09/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

موزه ی شاهرود کجاست؟

موزه ی شاهرود در خیابان فردوسی شهرستان شاهرود قرار گرفته است. این موزه اولین و غنی ترین موزه ی سمنان است و طیف گسترده ای از آثار تاریخی وکهن را در خود حفظ کرده است. این ساختمان با زیربنای 468 مترمربع و در دو طبقه از سبک معماری اواخر دوره ی قاجاریه و همچنین اوایل دوره ی پهلوی پیروی می کند. در ساختمان این بنا از مصالح آجری و خشت استفاده شده است. نمای بیرونی آن از آجر و محوطه ی اطراف آن از سنگ و آجرفرش پوشیده شده است.

عکس موزه شاهرود

طاق های هلالی و ترکی طبقه ی اول موزه از خشت و آجر ساخته شده است. موزه ی شاهرود از دو بخش مختلف باستان شناسی و مردم شناسی تشکیل شده است.

آثار تاریخی و کهن که از سرتاسر استان سمنان گردآوری شده اند به صورت گسترده و وسیع در موزه حفظ و نگه داری می شوند.

در بخش باستان شناسی که در طبقه ی اول موزه شش اتاق به انضمام یک راهرو را در اختیار دارد، سکه هایی از دوره ی صفویه، اشکانی و سلوکی، ظروف سفالی و شیشه ای، ابزار های سنگی، ستون های گچی،درب منبت کاری شده و غیره قرار دارند.

در آن قسمت اشیاء تزئینی و آرایشی زنان که شامل دستبند وحلقه، گیره و سنجاق مو که ساخته شده از مفرغ، استخوان یا سفال هستند و متعلق به هزاره اول پیش از میلاد یا در واقع 3 هزار سال پیش هستند.

بخش مردم شناسی در طبقه ی دوم دارای دو اتاق، یک راهرو وهمچنین یک سالن است که در سالن اسناد وقباله ها، ابزار تعزیه خوانی، وسایل تدفین، انواع چرخ های ریسندگی سنتی، قران خطی در ابعاد مختلف،ابزار کار دامداری، کشاورزی و پخت نان، تن پوش ها و سرپوش های شهرستان شاهرود قرار دارد.

موزه استان سمنان شاهرود یکی از جاذبه های گردشگری این استان است که در 11 مرداد 1376 و با شماره ثبت 1888 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است و شما می توانید در تور سمنان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس موزه شاهرود: شاهرود، شمال شهر، انتهای خیابان بالا در خیابان فردوسی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید