قلعه نصوری بوشهر

12126 ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه نصوری بندر سیراف به دوران قاجار مربوط میشود.

قلعه نصوری بوشهر کجاست؟

قلعه نصوری در شهر بندی که از توابع مرکزی شهرستان کنگان است، قرار دارد این قلعه یکی از بنا های تاریخی این شهر بوده و جز جاذبه های گردشگری استان بوشهر در جنوب ایران است.

قلعه نصوری سیراف در 250 کیلومتری استاد بوشهر قرار دارد که به قلعه شیخ هم مشهور است و مربوط به دوره قاجاریه است.

عکس قلعه نصوری بوشهر

قلعه نصوری در استان بوشهر حدود 180 سال پیش به دستور شیخ جبار نصوری ساخته شد. معماری و طراحی این بنا به دست علی اصغر شیرازی بوده است، جنس این قلعه و مصالح به کار رفته در آن از سنگ های بزرگ و ملاط های گل و گچ است.
در ورودی قلعه که در ضلع جنوبی قرار دارد مشرف به خلیج فارس است این در از جنس چوب بوده و روی آن با گل میخک کنده کاری شده.

هنگامی که وارد حیاط اصلی قلعه نصوری در بوشهر می شوید در ضلع شمالی قلعه یک ردیف پله وجود دارد که به طبقه دوم راه دارد و یک در چوبی که به اندرونی منتهی می شود. در ضلع شرقی نیز، یک ردیف پله وجود دارد که به طبقه دوم می رود که در این طبقه یک ایوان با ستون های سنگی و گچ بری های بسیار زیبا قرار دارد.

در ایوان 5 در چوبی وجود دارد که همگی این درها به یک اتاق منتهی می شوند، این اتاق با گچبری های بسیار جالب با شکل های گل و بوته وفرشتگان و پرندگان طراحی شده است، سبک کار و تراش های این اتاق کاملا شبیه به بازار وکیل در شیراز است.

قلعه نصوری در استان بوشهر به سبک معماری قاجاریه ساخته شده و دارای بادگیرهایی شبیه به بادگیر های ساحلی خلیج فارس است. همچنین سنگ ها و گچبری های بیرون قلعه نشان از مرمت و بازسازی قلعه دارند. در هنگام بازدید از قلعه نصوری بندر سیراف تماشای پرده های مختلف شاهنامه را که به صورت نقش برجسته بر روی تاقچه های ایوان حک شده را از دست ندهید.

قلعه نصوری بندر سیراف یکی از جاذبه های تاریخی بوشهر است که در تاریخ 25 اسفند 1379 و با شماره 3513 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است و شما میتوانید در تور بوشهر گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس قلعه نصوری سیراف: استان بوشهر، شهرستان کنگان، بندر سیراف، کوچه نصوری، قلعه شیخ نصوری

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید