مشهد شهر جهانی سنگ های قیمتی

9391 2016/07/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

به گزارش خبرگزاری های معتبر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان کرد: شورای جهانی صنایع دستی اعلام کرد، شهر مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی انتخاب شده است.

حسین زارع صفت افزود: پس از ارسال پرونده مشهد مقدس به شورای جهانی صنایع دستی، بازدیدی توسط داوران این شورا در اردیبهشت امسال از مشهد صورت گرفت که پس از ارسال نتایج بازدید برای کارشناسان عالی شورای جهانی صنایع دستی و بررسی های نهایی و اعلام نظر رؤسای چهار منطقه اروپا، آمریکای لاتین، آمریکای شمالی و آفریقا، طبق نامه خانم قدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی این انتخاب انجام گرفت.

وی گفت: وقتی مبحثی به صورت جهانی صورت میگیرد، نشان از اهمیت ویژه آن شهر در آن زمینه دارد. این انتخاب ارزشمند، فرصتی عالی برای معرفی ظرفیت های شهر مشهد است و نشان دهنده غنای فرهنگی خراسان رضوی و جایگاه تاریخی سنگ های قیمتی در آن میباشد که در ایجاد اشتغال نقش مهمی دارد و میتواند مکمل بخش زیارتی و گردشگری نیز بشود. همچنین فرصت مناسبی برای توسعه صادرات سنگ های قیمتی به شمار می رود.

جالب است بدانید که سالانه تعداد زیادی از افرادی که از تور مشهد استفاده می کنند تا به این شهر سفر کنند، تنها برای خرید و فروش سنگ های قیمتی این استان این کار را انجام می دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: مراسمی مختص این رویداد در مرداد امسال در مشهد برگزار خواهد شد.

وی درباره اهداف کلی این طرح عنوان کرد: بر اثر این رویداد در حوزه های متنوع از جمله آموزش، فرآوری سنگ‌های قیمتی، طراحی، تنوع تولید و صادرات، با اتصال به بازار‌های جهانی شاهد نتایج خوبی خواهیم بود. همچنین جهت‌ گیری ما به صورتی است که الزاماتی که یک شهر جهانی دارا میباشد را فراهم کنیم و خود را به استاندارد‌های بین‌ المللی نزدیک کنیم تا از ظرفیت‌های استان به نحوی مطلوب بهره ببریم.

تا به حال هنرمندان صنایع دستی خراسان رضوی موفق به کسب هفت نشان مهر اصالت از یونسکو شده اند که دو نشان مربوط به سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی باشد. 70 رشته صنایع دستی در خراسان رضوی فعال است و 90 درصد تراش، تولید، فروش و صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کشور در این استان انجام می شود.

صادرات و فروش سنگهای قیمتی ایران بسیار پر رونق است از جمله صادرات سنگ فیروزه و سنگ عقیق مشهد که بیشترین محصول صادراتی خراسان رضوی در حوزه سنگ های قیمتی است. خواص سنگ فیروزه و سنگ عقیق جدا از زیبایی آنها، از عوامل مهم صادراتشان میباشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید