khosro-abad-construction1

عمارت خسروآباد در سنندج

13351 ۱۳۹۵/۰۴/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

عمارت خسروآباد، یک از عمارت های تاریخی شهر سنندج است که زمانی مرکز حکومت اردلان بالخص خسروخان اردلان بوده است. این عمارت در مساحت 6000 متر مربع ساخته شده است.

مجموعه عمارت و باغ خسروآباد شامل قصر سلطنتی با ورودی ستون دار است که باغ خسروآباد نیز همچون عمارت از اهمیت بسزایی برخوردار است. این باغ از طریق چهار خیابان اطرافش عملا به چهار باغ تبدیل شده است. در طرفین باغ و عمارت خسروآباد، چهار خندق وجود دارد که با انواع درختان مختلف احاطه شده و جلوه خاصی را به مجموعه بخشیده است. هم اکنون تنها درختان چهار باغ و قسمت هایی از چهار خیابان باقی مانده اند.

khosro-abad-construction2

بعضی صاحب نظران قسمت شرقی بنا را که قصر نامیده می‌شود مربوط به دوران زندیه می دانند و توسعه و تکمیل آن را توسط امان ا… خان اردلان می دانند. بعد از مدتی نیز خسرو آباد بعنوان مقر حکومت مورد استفاده قرار گرفت اما بیشتر محل تشریفات و استقبال از شاهان بود بطوریکه مراسم عروسی تنها دختر فتحعلی شاه قاجار با خسرو خان پسر امان ا… خان بیشتر با جنبه سیاسی در سال ۱۲۳۲ هجری قمری در این کاخ صورت پذیرفت. مجموعه عمارت و باغ آن افزون بر دو بخش اصلی یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار در بخش غربی و ساختمان شرقی با غلام گردش‌ها و ایوان ستون دار مشرف بر صحن عمارت و فضای بیرونی بنا دارای فضاهای دیگری چون حمام، اتاق قاپچیان (یا قاپوچی) و خدمتکاران است . تزئینات معماری این بنا شامل گچبری، آجرکاری، اروسی‌های زیبا و حوض چلیپا شکل داخل عمارت است.

آنچه که بر اساس وضعیت ظاهری و ترکیب بنای خسروآباد قابل تامل است هم به نوع بودن بافت و ترکیب مصالح و سبک مشترک قصر، آشپزخانه، حمام و اسطبل به انضمام دیوارهای حفاظ شرقی، غربی و جنوبی می‌باشد که مربوط به یک دوره می باشد. البته بعد از امان الله خان به ضرورت بناهای مختلفی در این مجموعه احداث گردیده است. سبک ارسی‌های موجود در قصر تفاوت قابل توجهی با قسمت شرقی بنای خسروآباد دارد و همچنین تزئینات بخش غربی با آجر و در قسمت شرقی و سر درب بیشتر از گچ بری استفاده شده است.

khosro-abad-construction3

طاق بزرگ سر درب اصلی باغ خسرو اباد که روبروی مقبره شرف الملک قرار داشت تخریب گردیده است درب اصلی بنا رو به حوض مرمری مربع شکل عمارت واقع گردیده و از ۴ تکه بزرگ تنه درخت گردو ساخته شده است نمای شرقی بنا از آجر و گچ بری‌های زیبا تزیین شده است اما دیگر بخش‌ها از آجر و به شکل ساده تری ساخته شده اند. اروسی‌های زیبا و شومینه کوچک از دیگر قسمت‌های این عمارت است.

آب این مجموعه جاری و شرب و از مجموعه قنات‌های تعبیه شده در روی کوه آبیدر تامین می‌شود و از دیگر بخش‌های قابل توجه کاخ خسروآباد وجود حوض و فواره با آب جاری در طبقه سوم قصر است.
مهم‌ترین سند این بنای تاریخی کتیبه سنگی است که اسم فتحعلی شاه قاجار و والی کردستان امان‌الله خان در تاریخ 1223 ه.ق بر روی آن حک شده و در قالب یک شعر متعلق به خرم‌کردستانی تمام تاریخچه بنا بر روی آن نگاشته شده است. در سال ۱۳۷۹ بیشترین مرمت و باز سازی این بنا انجام گردید. عمارت خسرو اباد با شماره ۱۴۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید