غار چما چهارمحال و بختیاری

12363 ۱۳۹۶/۰۶/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از تاریخچه غار چما اطلاعات دقیقی در دست نیست اما این غار به دلیل موقعیت خاصش نسبت به تابش آفتاب و طی صدها هزار سال به تدریج ایجاد شده است.

غار یخی چما یکی از منحصر به فردترین غارهای ایران است. کمتر جایی در ایران وجود دارد که در فصل تابستان و در اوج گرما برف و یخ داشته باشد و در ارتفاعات هم نباشد! برای رسیدن به غار چما باید از چلگرد به سمت آن بروید و پس از طی کردن مسافت 25 کیلومتری و گذر از روستای علیخان می توانید تابلوی غار یخی را ببینید. از مرغزار رو به رویتان که گذر کردید و از کوه به اندازه کافی بالا رفتید، تنگه ای را می بینید مملو از برف های یخ زده که متعلق به سالیان پیش است. پس از رسیدن به پایین کوه، دهانه غار را به خوبی می بینید که اطراف آن پر از برف های یخ زده است و سرمای آن حس می شود. اکنون می دانید غار یخی چما کجاست، پس ادامه مقاله را مطالعه کنید تا عطشی برای سفر به آن پیدا کنید.

هیجان سفر تازه از این نقطه شروع می شود. از دهانه غار یخی چما به داخل آن که نگاه می کنید سقف برفی آن را می بینید که شکل عجیب و زیبایی به خود گرفته است. در کف غار هم رود باریکی در جریان است که سردی آبش می تواند دستان شما را برای مدتی بی حس کند. اگر قبلا غار نوردی کرده باشید می دانید که فضای داخل غار همیشه سرد است. این اصل در مورد غار چما هم صدق می کند و چه بسا داخل این غار بسیار سردتر از تجربه های قبلی شما باشد، بنابراین به همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید. چراغ قوه هم از ملزومات این سفر است البته اگر قصد رفتن به اعماق غار را دارید. چرا که به جز دو دهانه غار، تاریکی بقیه غار یخی چما چهارمحال و بختیاری را فراگرفته است.

حدود صد متر که از دهانه جلوتر بروید وارد غار دوم می شوید. سنگ های زیر پایتان به خاطر عبور جریان آب بسیار لغزنده هستند پس مراقب خود و اطرافیانتان باشید. سقف غار هم در نقاطی بسیار کوتاه است و علاوه بر زیر پایتان گوشه چشمی هم به بالای سرتان داشته باشید. تقریبا در اواسط مسیر آبشار کوچک و پرخروشی وجود دارد که دیدنش خستگی را از تنتان به در می کند.

کمی که از آبشار بگذرید نور کوچکی را در انتهای مسیر می بینید که خروجی غار است. پس از رسیدن به فضای باز می توانید سرچشمه رود روان در غار را ببینید. اگر یک بطری با خود همراه داشته باشید می توانید کمی از خوش طعم ترین آبی که تا به حال چشیده اید را برای دوستان و آشنایان خود به عنوان تحفه بیاورید یا حتی خودتان بعدا استفاده کنید. چون آب چشمه فوق العاده سرد است و با توجه به هوای بسیار سرد محیط، بعید است بتوانید بیشتر از یک یا دو لیوان از این آب خوشمزه را همانجا بنوشید.

مسیر رسیدن به غار و همچنین خود غار بسیار سخت است و تیم نشاط آوران توصیه می کند از به همراه بردن خردسالان و سالمندان پرهیز کنید. اما اگر ترس از سر خوردن یا ریزش برف های چسبیده به سقف شما را از این سفر باز نمی دارد. می توانید یکی از منحصر به فردترین و هیجان انگیزترین سفرهای زندگیتان را در یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری تجربه کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید